Anna Himmelová

Anna Himmelová

čt., 4. červen 2020 05:52

Komentář: Hon po slavných osobnostech

Znát dějiny svého státu i dějiny svého města je důležité. Historie nám nejen pomáhá pochopit současnost na základě věcí, které se udály v minulosti, rovněž nám pomáhá vytvořit si ke svému městu bližší vztah. Kdo by nechtěl mít pocit, že se prochází ulicemi, kde se stala řada významných událostí? A kudy před námi kráčela již i řada významných lidí?
Sigmund Freud je osobnost, o které zajisté slyšel každý. Lidé si ho většinou zařadí i jako psychologa. Co dalšího o něm ale ví? A jsou občané Olomouce obeznámeni s tím, že nějakou dobu v jejich městě pobýval a že se o něm ve svých dopisech nevyjadřoval moc hezky?
Věděli jste, že Sigmund Freud strávil skoro dva týdny svého života v Olomouci? Že tu dokonce přednášel nebo experimentoval s kokainem? Pokud se zajímáte o osobní život významných osobností či vás dokonce zajímá život samotného zakladatele psychoanalýzy, tuhle knihu byste si měli minimálně z jedné poloviny přečíst. Pokud vás ovšem zajímá víc historie samotného města Olomouc nebo vojenská cvičení, přečtěte si tu druhou polovinu knihy.
Že Olomouc nepadla Freudovi do oka, se již dnes dobře ví. To jediné, o čem se vyjadřuje pozitivně, je kavárna s dobrou zmrzlinou, chutným pečivem a novinami.
Olomouc navštívilo za dobu její existence řada světově známých osobností. Jak se jim v ní během svého pobytu dařilo, částečně víme i díky Jiřímu Fialovi. Ten je profesorem dějin české literatury na katedře bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který ve svých publikacích dohromady spojuje svůj zájem o historii a své rodné město. V jednom ze svých posledních děl s názvem Sigmund Freud v Olomouci roku 1886, se pustil do bádání, jak se v Olomouci líbilo otci psychoanalýzy, když sem byl předvolán na vojenské cvičení. „Hlavně dopisy, které Sigmund Freud z Olomouce posílal, byly velmi půvabné. Netajil se tím, že Olomouc je odporná díra. Ve srovnání s Vídní se to asi dá pochopit,“ vypichuje Fiala svou oblíbenou část knihy.
Samostatný projekt se zabývá pobytem Sigmunda Freuda v Olomouci. Spadá do kategorie psané žurnalistiky, vědecká specializace. Články v rámci projektu: „Freud byl v Olomouci těsně před svatbou. Také tu pojídal kokain,“ vypráví ze své knihy Jiří Fiala, Po stopách Sigmunda Freuda: „To jediné snesitelné na Olomouci je velkoměstská kavárna.“, Kniha o vojenském cvičení v Olomouci v roce 1886. A také o Sigmundu Freudovi, Anketa: Vědí Olomoučané, že Freud neměl rád jejich město? a Komentář: Hon po slavných osobnostech.
USA – Temný Rytíř, Samozvanec v kápi, ochránce Gothamu, Batman. I ten kdo komiks nikdy nevzal do ruky, musel někdy zaslechnout příběh Bruce Wayna - přes den úspěšného milionáře a po nocích muže v masce netopýra, který bojuje se zločinem. Jeho příběh začal v temné uličce, když mu zloděj zastřelil rodiče. A začal se vyprávět již před osmdesáti lety.
Brusel – Únik dat z facebookových profilů více než 2,5 miliónu evropských uživatelů nehodlá Evropská unie ponechat jen tak. Již v květnu by mělo začít platit nové evropské nařízení o všeobecné ochraně dat, skrývající se pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). Toto nařízení má vynutit velké změny i u těch největších firem.
Ankara – Předčasné volby v Turecku jsou hotová záležitost. Prezident Recep Tayyip Erdogan z listopadu 2019 přesunul prezidentské i parlamentní volby již na červen tohoto roku. S myšlenkou předčasných voleb přitom v Turecku přišla již dříve pravicová strana, která podporuje současného prezidenta. Ten je ve svém úřadě již od roku 2014, kdy lidé mohli dát svému kandidátovi hlas poprvé v přímé volbě.
Londýn - Dohoda o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií (EU) nabírá čím dál jasnější podoby. V pondělí 19. března se sešli francouzský politik zastupující EU Michel Barnier a britský státní tajemník pro odchod z Evropské unie David Davis a úspěšně vyřešili velkou část klíčových otázek ohledně Brexitu.
Strana 1 z 2