Daniela Kučerová

Daniela Kučerová

Eliška (23), studentka „Podle mě čínská medicína funguje na způsob placebo efektu. Takže v léčení nemocí jsem určitě pro západní medicínu.“ Žofie (69), Rudolf (73), důchodci „Věřím. Věnuji se jí čtyřicet let a posledních deset let i můj manžel. Užíváme bylinky a přírodní léčiva, velmi mi pomohla akupunktura a baňkování.“  Daniel (22), student „Čínské medicíně moc nevěřím, podle mého je to nesmysl a vrací nás stovky let zpátky.“ Petra (41), asistentka „Člověk by měl zkusit všechno. Je lepší začít přírodní medicínou. Na chemickou léčbu je vždy pak prostor. Čínská medicína pomůže v mnoha ohledech, v určitých situacích je však nutné přistoupit ke klasické medicíně, která je účinnější.“   Bohouš (55), mechanik  „Ano. Čínská medicína klade důraz na psychiku, od které se všechno odvíjí. Udržuje psychiku v rovnováze.“   Radim (45), učitel angličtiny  „Ano, líbí se mi princip volného toku energie přes meridiány. Má hodně co nabídnout lidem tady v Evropě, protože je to účinná alternativa řešení příčin a ne až následků, je účinnou prevencí.“  
„Stalo se to, když jsem šel ze sprchy na kolejích,“ začíná svůj příběh Michal. Dosedá na lavičku nádvoří Zbrojnice, v rukách točí poloprázdným kelímkem a vzpomíná na téměř zapomenuté střípky ze života v Číně. „Vyšel jsem ven a najednou mi něco vletělo do ucha. Nebylo to příjemné, prostě mi bzučela nějaká věc v uchu,“ pokračuje a gestikulací naznačuje nálet neznámého hmyzu. Uprostřed provincie Guizhou se však takový atak proměnil v paniku ze strachu o vlastní život, sluch, bubínek, důstojnost. Zde poprvé pocítil potřebu jít k lékaři, avšak nedůvěra v čínské zdravotnictví ho odrazovala. „K doktorovi se mi teda nechtělo, tak jsem si na internetu našel, že je třeba tu věc zadusit a vyplavit,“ vzpomíná Michal s vážnou tváří. „Koupil jsem si dětský olejíček a povedlo se mi hmyz zneškodnit a dostat ven. Pro tentokrát jsem se návštěvě u doktora vyhnul.“ Mýtus léčby pomocí rozdrcených kořínků a bobulí však dostal pro své vyvrácení další příležitost.
Liang-Ting Juan, evropským jménem Belinda, je jedenatřicetiletá lektorka čínštiny na místní univerzitě. Pochází z Yünlinu, ale jejím bydlištěm je už třetím rokem Olomouc, které si nemůže vynachválit hlavně kvůli příjemnému počasí a znatelně menší hustotě zalidnění než na Taiwanu. Všichni tři její sourozenci jsou lékaři a jak sama prozradila, její bratr na Taiwanu praktikuje čínskou medicínu. Do problematiky zasvěcená Belinda tak poodhalí, jak tradiční čínskou medicínu vidí Asiaté, a že největší rozdíly ve zdravotnických systémech „západu a východu“ nejsou tak úplně v moderním vybavení…
„Jako malá jsem chodila k doktorovi, který léčil opravdu podivným způsobem.“ Takto mám v paměti MUDr. Marcel Paszandu, jednoho z těch lékařů, kteří se nespokojí s tím, že by měl své pacienty léčit chemií a pomáhat jim pouze krátkodobě bez dohledání příčin onemocnění. Během své dlouholeté praxe si do ordinace vpustil prvky alternativního lékařství a tím se stal ve své oblasti velice vyhledávaným článkem. Navštěvují ho pacienti ze všech koutů České republiky, ale jsou ochotni dojet také ze zahraničí. Jak taková návštěva vypadá, jak náročná je finančně a hlavně, jaké reálné výsledky vykazuje? Odzkoušeno na vlastní kůži!
Čínská medicína a alternativní metody léčení bývají trnem v oku pro spoustu běžně ordinujících lékařů. Český klub skeptiků Sisyfos dokonce nechal pasovat obor tradiční čínské medicíny anticenou Bludný balvan, která alternativám k léčbám pomocí chemických léků na popularitě příliš nepřidala. Lidé však mnohdy ani netuší, že pod alternativním lékařstvím se neskrývá šarlatánství a bludy, ale pouze přírodní cesta léčby a prevence.
Úvod Ústředním tématem mého závěrečného samostatného projektu jsem zvolila propojení dvou mých studovaných oborů – Čínské filologie a Žurnalistiky. Díky poměrně velkému rozsahu studovaných oborů mi bylo umožněno porozumět a dívat se na různé problematiky z různých pohledů a snažit se je chápat v rámci daných kulturních diskurzů. Tento poznatek bych v rámci svého projektu ráda aspoň nastínila a reflektovala, jak moc jsou si od sebe evropská a asijská kultura vzdáleny a že stojí za to se je alespoň snažit poznat. Doplněním o zdravotně-sociální specializaci se mi tak studium propojilo kompletně a můj projekt na téma čínské alternativní medicíny mohl vzniknout. V České republice je téma čínské medicíny často považováno za šarlatánství a bývá dáváno do kontrastu se „všemocnou“ západní medicínou. V této práci se nebudu pokoušet tyto mýty vyvracet, ale využiji toho, že mám šanci o tématu si promluvit jak s lidmi u nás jako zástupci té „západní“ strany, tak s Asiaty, kteří mohou na naše moderní systémy nahlížet přece jen stejně skepticky, jako my nahlížíme na tradiční medicínu.
Snímek režiséra a scénáristy Radka Bajgara dorazil do českých kin začátkem dubna. Film blíže nespecifikovaného žánru lákal především hvězdným obsazením – po boji s nemocí se před kamerami objevil Jiří Bartoška spolu se svou dlouholetou kolegyní Eliškou Balzerovou. Po delší době se tak na české filmové scéně objevil film příjemně nepodobný všem Babovřeskám a Kameňákům, s inteligentním, místy černým humorem, realisticky a nepřehnaně zobrazující roli muže a ženy v dlouhotrvajícím a na první pohled plnohodnotném manželství. Znovu se tak otevírá problematika ideálního soužití, tentokrát zobrazena na průměrné rodině veterináře Jana Bergera.
Kdo tvrdí, že za peníze si štěstí nekoupíte, zřejmě nikdy nedržel letenku směrem k vysněnému místu. Když jsem ve středu 23. března nasedala na letadlo společnosti Lot, cítila jsem, že týden v New Yorku bude patřit k dnům, na které budu vzpomínat celý život. A nemýlila jsem se.
Dalo by se říct, že muzikály tvoří spojovací most, na kterém se scházejí milovníci klasiky s těmi, kteří „hlubšímu“ umění příliš nepropadli. Muzikálová představení bývají dějová, melodie líbivé a autentické kostýmy spolu s dobovými kulisami vtáhnou do děje i náročné posluchače.
Rakousko, Graz - Do Karviné dorazil nejen advent, ale i dobrá zpráva přímo z rakouského města Graz. Pěvecký sbor Permoník dostal pozvání účinkovat na sérii adventních koncertů spolu se sbory Musica con GRAZia a Ragazzi und Giovanni Cantati. Sbormistryně Permoníku Eva Šeinerová vybrala pro zahraniční cestu Vokální sexteto a Mužský komorní sbor.
Strana 1 z 2