Dušan Šiška

Dušan Šiška

Štrasburk - Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že by Evropský parlament měl umožnit Britům zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu. Podle jeho slov na štrasburském plénu by Evropská unie neměla zrazovat ty Brity, kteří si přejí setrvat v EU či nové referendum. Donald Tusk před poslanci Evropského parlamentu hovořil o výsledcích ze summitu lídrů zemí EU, který proběhl minulý týden. Summit zatím dal Britům čas do 12. dubna. Do této doby mají čas na schválení, odchod bez dohody, delší odklad brexitu nebo jeho úplné odvolání. V případě, že by Britové požádali o delší odklad, by se podle Tuska měli zúčastnit i voleb do Evropského parlamentu. V řadách některých europoslanců panuje nechuť k britské účasti v dalším volebním období. To je však podle Tuska nepřijatelné. Británie v brexitové pasti Britský parlament už třikrát neschválil návrh dohody premiérky Mayové o brexitové dohodě. Kritice čelí zejména z vlastních řad Mayové. Konzervativní strana míní, že je brexitová dohoda a irská pojistka, která má zachovat volný pohyb přes hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, nevýhodná. Konzervativní strana, která nechce, aby Británie zůstala připoutaná k unijním strukturám, tak odchod státu z Evropské unie protahuje. O tom, jak brexit dopadne, se bude rozhodovat v britském parlamentu. Pokud Britové na summitu v Bruselu krátce před 12. dubnem nepředloží relativní plán, nebo se sami rozhodnou pro brexit bez dohody, přestane být Británie automaticky členem EU o půlnoci z 12. na 13. dubna 2019. Jako nejpravděpodobnější možnost se zatím jeví návrh opozičních labouristů, kteří navrhují opuštění EU, ale setrvání v celní unii s Evropskou unii. Pokud by Spojené království odešlo bez dohody, obchod mezi EU a Británii by se musel začít řídit pravidly Světové obchodní organizace. Clo by se tak uvalilo na zemědělské produkty či auta. Takovýto stav není výhodný ani pro jednu stranu. Skotské dilema Skotové v roce 2014 odmítli v referendu nezávislost na Spojeném království. Hlasovali tak i proto, že setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem znamenalo setrvání v EU. Skotsko, které je více proevropské než zbytek Británie, tak nyní čeká těžká volba: dát přednost po staletí trvajícího svazku s Angličany, nebo Evropě? Nové skotské referendum o odtržení se od Spojeného království není možné bez souhlasu Londýna. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt začátkem března v Glasgow prohlásil, že Mayová souhlas k tomuto referendu nedá. Naopak skotská premiérka Nicola Sturgeonová je přesvědčena, že referendum bude. „Skotsko bude nezávislé do pěti let,“ nechala se slyšet na návštěvě Spojených států. Místopředseda v její Skotské národní straně dokonce prohlásil, že se Skotové Londýna ptát nemusejí. Nejlepším řešením pro Skotsko by však bylo zůstat členy jak Spojeného království, tak Evropské unie. Podle skotského ekonoma Garyho Gillespiea totiž v roce 2018 obchod mezi Skotskem a EU vzrostl o 13%.
Milovníky historie, politiky či tvůrce alternativních scénářů vývoje dějin a mezinárodních vztahů jistě potěší hra European Empire 2027, která je od konce loňského roku také v češtině a je ke stažení na Google Play. Uživatelé značky Apple mají v tomto případě smůlu, hra je možná pouze se systémem Android. Hru vyvinuli tvůrci iGindis Games.
út., 19. březen 2019 20:26

Brexit se odkládá

Londýn/Brusel - Po dvou letech od aktivace článku 50, který Spojené království použilo jako vůbec první země Evropské unie, se zdá, že k němu hned tak rychle nedojde. Během středy chce Theresa Mayová poslat předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádost, ve které požádá Evropskou unii o odklad brexitu do 30. června s možným prodloužením na dva roky. Podle ministra pro brexit Stephena Barclaye je také reálná možnost, že Británie v Unii nakonec zůstane.
Sýrie - Syn, který se narodil v syrském uprchlickém táboře britské džihádistce Shamimě Begumové, zemřel. Podle BBC Begumová zamířila ve čtvrtek do nemocnice v syrské Hasace, kde dítě narozené v polovině února ještě téhož dne podlehlo infekci dýchacích cest. Informaci potvrdila i aliance Syrské demokratické síly vedená Kurdy. Begumová, která má bangladéšské kořeny, utekla do Sýrie jako patnáctiletá v roce 2015 spolu se dvěma dalšími nezletilými dívkami. Stejně jako před čtyřmi lety, kdy Begumová utekla, i dnes je její případ mediálně známý.
Cáchy – Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emanuel Macron dnes podepsali v Cáchách smlouvu o hlubší spolupráci a těsnější integraci. Smlouva má navazovat na Elysejskou smlouvu z roku 1963, kdy se ke spolupráci zavázali tehdejší západoněmecký kancléř Konrad Adenauer a francouzský prezident Charles de Gaulle.
čt., 31. leden 2019 12:19

Senioři v Olomouci ušetří za MHD

 Olomouc – Radnice chystá od letošního léta další výhodné změny pro cestující olomoucké MHD. Senioři nad 65 let budou mít jízdné zcela zdarma.
Australian Open – Česká tenistka Petra Kvitová je po pěti letech v semifinále tenisového grandslamu. Nově se může stát světovou jedničkou.
Olomouc - Ekologie, udržitelnost, bezobalové nakupování a zodpovědná spotřeba jsou v posledních letech trendy, které  se snaží následovat mnozí podnikatelů. V Olomouci se rodí celorepublikové projekty, které bojují s jednorázovými plasty a pomáhají tak malými krůčky v boji proti znečišťování planety.
Londýn - Přesně 66 dní zbývá do brexitu a Spojenému království hrozí, že Unii opustí bez dohody. Poté, co Dolní sněmovna britského parlamentu odmítla návrh britské premiérky Theresy Mayové, přinesla premiérka plán B. Ten podle britských médií není strategicky odlišný od dosavadní rétoriky premiérky. Situaci komplikuje přístup britské opozice. Ačkoliv panuje shoda, že Spojené království musí opustit Unii na základě dohody, původní návrh dohody smetla většina poslanců ze stolu.
Po nástupu nacismu v Německu v roce 1933 se okamžitě rozběhla celospolečenská nenávistná kampaň vůči Židům v Německu. To vyvrcholilo 9. listopadu 1938, kdy ve všech velkých německých městech proběhlo masové rabování, vypalování a vybíjení židovských obchodů a také synagog. Tehdejší německé úřady jen přihlížely. Šlo totiž o akci podpořenou tehdejším režimem. Nenávist k Židům však nacisté v Německu od uchopení moci budovali postupně a velice důmyslně.