Eliška Nováková

Eliška Nováková

st., 3. červen 2020 22:49

Horolezectví - sport jen pro pavouky?

Horolezectví – sport, který známe všichni. Drtivá většina z nás si ale vybaví snad jen jediného českého lezce, o kterém se v poslední době hodně mluví. A to dokonce jako o nejlepším lezci světa. Jak že se vlastně jmenuje? Už si vzpomínám, Adam Ondra. Zbytek lidí si pod tímto pojmem představí jen onen nebezpečný sport, při kterém se lezci, ti blázni, vydávají do nekonečných výšek. Už jen z té představy se jim však zamotá hlava, a tak nad tím raději dál nepřemýšlí. A tak mě napadá - opravdu je tento sport pouze pro dlouhé pavoučí muže, kteří se nebojí výšek?
Kromě maček a cepínů také notná dávka odvahy. Přesně to potřebujete, když se chcete věnovat horolezecké disciplíně zvané drytooling. Tedy sportovnímu lezení, při kterém závodníci ke zdolávání stěny používají právě mačky a cepíny. „Největším úskalím drytoolingu je to, že se člověk může zranit. Musíte počítat s tím, že mačky a cepíny jsou nebezpečné nástroje,“ popisuje Ladislav Petráš, člen brněnského horolezeckého oddílu Lokomotiva.
Nadějný plavec, nadaný atlet. Jan Kříž měl několik příležitostí, jak se probojovat mezi vrcholové sportovce. Tím vyvoleným pro něj však byl v pořadí až třetí sport, o kterém se dozvěděl vlastně náhodou. Mezi českými lezci na rychlost nemá rodák z Brna konkurenci, v minulém roce vybojoval také titul druhého nejrychlejšího lezce na světě. Přesto se mu doposud nepodařilo nominovat na vysněnou olympiádu. Poslední příležitost, kdy může o Tokio Jan Kříž zabojovat, bude mít za dva týdny na mistrovství Evropy.
Brněnský lezec Adam Ondra je v plné přípravě na olympijské hry, kde se sportovní lezení představí vůbec poprvé. O medaile budou závodníci bojovat v netradiční lezecké kombinaci, která zahrnuje lezení na rychlost, na obtížnost a bouldering. Právě s první disciplínou nemá Ondra takové zkušenosti, jako s těmi ostatními, musí na ní proto zapracovat nejvíce. Kromě bývalého držitele světového rekordu v lezení na rychlost mu s tréninkem pomáhá také jeho někdejší soupeř.
Samostatný projekt – psaná žurnalistika, sportovní specializace Název samostatného projektu: Horolezectví jako životní styl Seznam článků: Horolezectví - sport jen pro pavouky?; Na měsíc běžcem. Lezec Ondra je v plné olympijské přípravě; Je to jako sprint na sto metrů, říká rychlostní lezec Jan Kříž; Mačky, cepíny a odvaha. Drytooling zářil nad Brnem
Olomouc - Volejbalový klub Univerzity Palackého je jednu výhru od finále volejbalové extraligy žen. Středeční zápas zvládly volejbalistky Olomouce na výbornou, a pokud tým z Ostravy porazí i dnes, postoupí do finále, kde už na ně čeká tým z Prostějova. K vítězství jim pomáhají i fanoušci, kterých v letošní sezóně chodí na zápasy opravdu hodně. "Před takovým publikem se hraje vždycky lépe," říká kapitánka olomouckého týmu Katarína Dudová.
Olomouc - Den po odehraném finále Středoevropské ligy MEVZA, odkud si olomoucké volejbalistky přivezly stříbrnou medaili, nastoupily na domácí palubovce proti volejbalistkám z Liberce. Po sérii vyrovnaných setů nakonec vysokoškolačky udolaly liberecký tým a mohly se tak radovat z tříbodového vítězství.
Pchjongčchang - Po úvodní prohře s Koreou nestačila česká sledge hokejová výprava ani na výběr Spojených států amerických. V pořadí druhý zápas na Zimních paralympijských hrách v Pchjongčchangu prohráli svěřenci Jiřího Břízy 0:10 a sen o olympijské medaili se tak rozplynul.
Östersund – Minulý týden začal ve švédském Östersundu Světový pohár v biatlonu pro sezónu 2017/18. Start biatlonové sezóny si však fanoušci představovali nejspíš úplně jinak – nejen, že nestartovaly dvě největší biatlonové hvězdy – německá biatlonistka Laura Dahlmeierová a česká závodnice Gabriela Koukalová, ale nedařilo se ani ostatním českým závodníkům.
Praha - Americká rocková skupina 30 Seconds To Mars se vrací do České republiky. Koncert kapely proběhne ve čtvrtek 19. dubna 2018 od osmi hodin v pražské Tipsport Areně. Vstupenky na sezení je stále možné zakoupit v předprodeji a to od 990 do 1 490 korun.
Strana 1 z 2