Ema Švingerová

Ema Švingerová

Karanténa, ve které tráví většina z nás posledních pár dní, se může jevit jako ideální příležitost udělat všechny ty věci, na které doteď nebyl čas. Ale pro spoustu lidí, kteří pracují například v kulturním a uměleckém průmyslu, není home office možným řešením. Jsou zavřená divadla, galerie, ruší se koncerty a živá vystoupení. I přes to všechno se ale objevilo skvělé řešení, které umožňuje umělcům neztratit úplně svou práci a lidem, kteří tráví svůj čas doma, poskytne vítané kulturní rozptýlení.
Paříž - Když v roce 1978 vyšel ve Francii román Kniha smíchu a zapomnění, který mimo jiné částečně kritizoval vládu Gustava Husáka v tehdejším Československu, stál svého autora občanství rodné země. Nyní po 40 letech od emigrace do Francie získal Milan Kundera znovu české občanství.
Praha - Svéráz nebo jinak také osobitost, odlišnost a jedinečnost. Takové bylo společné téma už osmého ročníku přehlídky mladého umění, která nese název Pokoje. Studenti vysokých uměleckých škol prostřednictvím site specific instalací, tedy umění vytvořeného přímo pro určitý prostor, letos během deseti dní od 8. do 17. listopadu oživili prostory Desfourského paláce v Praze. Svůj svéráz a pohled na něj skrz umění zde prezentovalo celkem 30 ateliérů ze 13 vysokých uměleckých škol z celé České republiky.
Vtipný, bezprostřední a s hlasem, který za posledního půl roku zazněl z rádia minimálně jednou za den. Skotský písničkář Lewis Capaldi si svými texty pojednávajícími především o lásce a zlomeném srdci podmanil už tisíce fanoušků po celém světě a ve čtvrtek 7. listopadu si s ním mohli naživo zazpívat i ti čeští. V rámci svého prvního turné k debutovému albu Divinely Uninspired To A Hellish Extent zavítal Capaldi i do Prahy, kde v klubu SaSaZu odehrál své dosavadní největší hity.
Olomouc - „Vydávám se s batohem do světa, abych poznával lidi a zažíval věci. Pak o těch lidech a věcech píšu knížky. Kromě psaní a cestování taky moc rád mluvím. A tak objíždím republiku s přednáškami.“ Těmito slovy na svých webových stránkách Ladislav Zibura výstižně shrnuje hlavní náplň svého času. Mladý spisovatel, novinář a cestovatel má na kontě už čtyři knihy, z nichž ta nejnovější s názvem Prázdniny v Evropě vyšla letos v říjnu u nakladatelství Albatros.
Plzeň - Paradoxy teorie relativity, rasistická umělá inteligence nebo fantastické výbušniny a kde je najít. O tom všem a mnohém dalším se mohli blíže dozvědět návštěvníci prvního ročníku Plzeňské přednáškové noci, zkráceně PLNOCi, která se uskutečnila v pátek 4. října na gymnáziu na Mikulášském náměstí. Přednáškové noci se v Česku pořádají už od roku 2013, ta úplně první se konala v Praze. Poté se přidala další města, např. Hradec Králové (HRANOL) nebo Brno (BrNOC). Hlavním záměrem této akce je, aby se studenti navzájem inspirovali mezi sebou a předali si zkušenosti z nejrůznějších oborů.
„Nevytvářím zázraky, jen používám a plýtvám spoustou barvy,“ řekl kdysi Claude Monet, jeden z nejznámějších představitelů evropského impresionismu, uměleckého směru, který se zaměřuje především na zachycování pomíjivých okamžiků světa okolo nás. Některá z děl tohoto malíře francouzského původu a dalších jeho současníků jsou již od června tohoto roku k vidění na výstavě v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. V prostorách Národní galerie Praha bude až do 13. října umístěna dánská sbírka z muzea Ordrupgaard v Kodani, kde nyní probíhá rozsáhlá přestavba a tak se ujal návrh vytvořit putovní výstavu z některých stěžejních sbírkových předmětů. Kolekce byla postupně zapůjčena například do Kanady, Francie nebo Švýcarska, a nyní se nachází i v Praze.