Vytisknout tuto stránku
čt., 4. květen 2017 10:22

Jak na kontroverzní pravidla nahlíží hokejisté

Hokejoví experti a žurnalisté nahlíží na hokej mnoha způsoby. Kdo však může poskytnout bezprostřední informace z ledu, jsou pouze hráči. Právě jich se všechny změny pravidel, všechna nařízení týkají. Oni se s nimi musí potýkat osobně. Stejné problémy, na které odpovídali právě čeští novináři, popsali i dva hráči. Tomáš Šoustal hrající, za Kelowna Rockets v severoamerické juniorské soutěži WHL, a Václav Krliš, hráč HC Slavie Praha, se rozpovídali o prodloužení hraném ve třech, jak funguje rozhodování o tom, kdo v něm půjde na hřiště. Mluvili o bitkách, zákeřných zákrocích a vyjádřili svůj názor na formát play off NHL.

O prodloužení hraném ve třech proti třem

„Jedno z nejlepších rozhodnutí NHL, co se týče pravidel za dlouhou dobu. Má to náboj, nedá se hrát jenom z obrany. Musíte útočit a v akci vidíte nejlepší hráče z obou týmů. Ani při hře
ve čtyřech se na led nedostali všichni, takže je většinou vybraný počet a ti se točí dokola,“ říká o prodloužení Tomáš Šoustal.

Že je novodobé prodloužení založené dost na důvěře v gólmana, potvrzuje Václav Krliš. „Dochází k akcím dva na jednoho, gólman puk chytí, vyrazí ho dopředu, kde jsou už připraveni další dva spoluhráči a okamžitě otáčí hru a zase útočí dva na jednoho. Je potřeba dobře vystřídat, když jste v útočném pásmu, abyste zatavili soupeře, pohráli si s ním. Je to hodně o kondici.“ A Krliš dodává, že jako hráč nevnímá, zda musí více makat, aby se vtěsnal do výběru na prodloužení. „Ten výběr stejně určuje trenér, který má vše připravené, posílá hráče, jimž věří i v nerovnovážných situacích. I když sedíte půlku zápasu a jste úplně zmrzlí, nečekáte, že budete hrát, tak musíte být připravení. Je samozřejmě těžší vletět tam po delší odmlce, ale na to je profesionální hokejista připravený a takovou situaci zažil stokrát.“

O zasahování rozhodčích do férových bitek

Tomáš Šoustal brzké ukončování pranic nezaznamenal. „Ve WHL jsem si nevšiml, že by do bitek rozhodčí zasahovali, pakliže jde o férový souboj a oba se chtějí mlátit. Nedává smysl, aby se bil kluk přes techniku s bitkařem. To je pak lepší, když je odtrhnou.“ Podle Krliše zase záleží na momentu v zápase a kolikrát
i na symbolice. „Už jsem zažil případ, kdy trenér Budějovic v play off poslal do hry Mazance, svého oblíbeného bitkaře už za rozhodnutého, pro ně příznivého, stavu. Všichni věděli, co se stane. Mazanec měl zpříjemnit už tak skvělý zážitek pro domácí fanoušky. Do souboje si vybral Slováka Baču. Šlo o férový souboj předem dohodnutý, hráči položili na zem helmy i rukavice, rozhodčí jen kontrolovali průběh bitky. Tady jde o symboliku, vy vypjatých zápasech, kde je vyrovnaný stav nebo si to hra nežádá, to rozhodčí přeruší, ale je i mnoho okamžiků, kdy je přerušení zbytečné,“ ukazuje na příkladu Krliš.

O novém formátu play off a stěhování Detroitu

„Mně osobně se líbil předešlý formát první s osmým, druhý se sedmým. To je spravedlivější, ale chápu, že NHL hledí hodně na cestování, aby to pro hráče bylo co nejpřijatelnější,“ říká Šoustal. „NHL sice moc nesleduju, ale ten systém s divizemi a konferencemi je celý pochybný. S někým hrajete obden, s někým dvakrát do roka. A Detroit s Chicagem by si zasloužily nějakou jezerní michiganskou válku,“ uzavírá Krliš.

Zobrazeno 1872 krát
Naposledy upraveno: po., 8. květen 2017 21:25
Robert Rampa

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste