Logo
Vytisknout tuto stránku

Češi pojmenovali exoplanetu po Čapkovi, ve hře byl i Čtyřlístek nebo Rumcajs

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Poloha hvězdy XO-5 na obloze (v souhvězdí Rysa)
Poloha hvězdy XO-5 na obloze (v souhvězdí Rysa) Zdroj: Foto: Akademie věd ČR
Česká republika - Poprvé v historii mohli Češi vymyslet oficiální název pro exoplanetu neboli planetu, která se nachází mimo náš solární systém. Planeta objevená v roce 2008 se bude jmenovat Makropulos podle divadelní hry Karla Čapka o touze člověka po nesmrtelnosti, hvězda XO-5 v souhvězdí Rysa, kterou Makropulos obíhá, získala název Absolutno.

Návrhy pro „českou“ exoplanetu mohli lidé posílat prostřednictvím formuláře na www.pojmenujexoplanetu.cz od června minulého roku. Z přibližně 1700 návrhů pak odborná porota vybrala 9 finalistů. O vítězích se rozhodovalo opět hlasováním, kterého se zúčastnilo téměř 4 500 zájemců.

Návrhy se nesměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům planetek neboli asteroidů. Proto jsme hned na začátku hlasování museli vyřadit návrhy s Járou Cimrmanem, kterých došlo suverénně nejvíce. Podle Cimrmana se totiž jmenuje asteroid,“ vysvětlila Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedala české komisi pro výběr jména exoplanety.

Mezi nejlepšími devíti návrhy byla například planeta Sněžka a hvězda Krkonoše, Vyšehrad a Šemík, Ikarie a Zářící, Sněženka a Lípa, Granát a Vltavín a Štěstí a Naděje. I když se mezi nejlepší nemohl dostat Cimrman, mezi favority se protlačily jiné názvy odkazující na českou popkulturu a to planeta Fifinka a její hvězda Čtyřlístek nebo planeta Rumcajs a hvězda Řáholec.

Soutěže Pojmenuj exoplanetu se zúčastnilo více než 780 000 lidí na celém světě. Své národní kampaně organizovalo přes 110 zemí, vybíralo se z celkem 360 000 návrhů. Například v Irsku zvítězila jména mytologických psů Bran a Tuiren z irské legendy. V Malajsii se lidem nejvíce líbila jména drahých kamenů Baiduri a Intan (česky diamant). V Jordánsku hlasování vyhrála jména starověkých měst a chráněných území Wadirum a Petra.

 

Naposledy upraveno:
Pavla Skřivánková

Nejnovější od Pavla Skřivánková

Související články

Joomla SEF URLs by Artio
2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz