Karolína Manová

Karolína Manová

Samostatný projekt – psaná žurnalistika, politická specializace. Seznam článků: Sníží se v následujících letech plýtvání potravinami?, Vybrali jsme o dvacet tun více produktů, říká o loňském roce Martina Koutná z olomoucké potravinové banky, Lidé by se měli zaměřit na to, co nejčastěji kupují, a co nejčastěji vyhazují, říká Anna Strejcová ze Zachraň jídlo
Plýtvání potravinami je celospolečenský problém, který si však mnoho lidí neuvědomuje. V posledních pěti letech se začal intenzivněji řešit jak v rámci České republiky, tak i v rámci Evropské unie. Při výzkumech o plýtvání potravinami vyplynulo na povrch hned několik věcí, které si s odpady lidé nespojují, jako třeba energie spotřebovaná při výrobě produktů, uhlíková stopa nebo využitá půda, mimo jiné ale také důvody, které mohou plýtvání potravinami ovlivňovat.
Potravinové banky mají důležité postavení v oblasti plýtvání potravinami. Právě k nim totiž putuje zboží z obchodů, které by se jinak vyhodilo. Nejsou to však jen obchody, které do bank dodávají potřebné zásoby. Banky samy pořádají například potravinové sbírky nebo navazují různé spolupráce. Jídlo do bank ostatně může poskytnout každý z nás, jen musí vědět, co se smí a co ne. Informace o tom, jak to v takových bankách chodí, jak darovat potraviny a mnoho dalších užitečných informací nám poskytla pracovnice Potravinové banky pro Olomoucký kraj Martina Koutná. Tato konkrétní potravinová banka funguje od roku 2015, a jejími členskými organizacemi jsou od počátku Arcidiecézní charita Olomouc, Armáda spásy, Charita Olomouc nebo také Člověk v tísni.
Svými nápady se snaží proniknout jak k samotným spotřebitelům, tak také k zemědělcům, prodejcům či restauratérům. Úspěšný projekt nezastavila ani pandemie koronaviru. Přesně tak by se dalo popsat fungování organizace Zachraň jídlo. Ta vznikla v roce 2013, kdy se konal její první happening Hostina pro tisíc, který získal nebývalý úspěch. Od té doby udělal tým Zachraň jídlo několik osvětových kampaní, přednášek nebo právě happeningů. Vizí Zachraň jídlo je snížit mezi lety 2020 a 2030 plývání jídlem o polovinu.
Česká republika – Nová zelená úsporám, program Ministerstva životního prostředí pomůže zmírnit dopady koronavirové krize na českou ekonomiku. Stát upravil podmínky pro snadnější získání příspěvků. Za první čtvrtletí si o dotaci požádalo téměř 3500 lidí.
Evropa – Rok 2019 byl podle nové zprávy o stavu klimatu, kterou poskytla evropská služba Copernicus, zatím nejteplejším rokem v Evropě. Zprávy o stavu klimatu poskytla následně i organizace The World Meteorological Organisation (WMO), která uvedla, že minulý rok byl celosvětově druhým nejteplejším rokem v historii měření.
Velká Británie – Ve Velké Británii se stejně jako v Izraeli pokouší vycvičit psy tak, aby dokázali detekovat koronavirus. S tímto výzkumem přišla nadace Medical Detection Dogs, která se spojila s Durhamskou univerzitou a Londýskou školou hygieny a tropického lékařství (LSHTM).
Česká republika – Od 14. dubna by měla Česká televize začít natáčet šestidílný sitcom nazvaný Láska v čase korony. Do procesu tvorby se budou moci zapojit i diváci a samotné natáčení proběhne v souladu se státními nařízeními za speciálních podmínek. Premiéry se sitcom dočká o dva týdny později a to 27. dubna.
Olomoucký kraj – V železniční stanici Prosenice zahájila Správa železnic modernizaci, která zahrnuje i speciální výhybky zajišťující vyšší rychlost vlakových souprav. Práci realizuje sdružení firem Swietelsky Rail CZ a AŽD Praha. Výluka, která začala 1. dubna by měla trvat do 12. května.
po., 30. březen 2020 15:39

RECENZE: Pekárna v Brooklynu

Román Pekárna v Brooklynu je již druhým počinem americké spisovatel Julie Caplin. Kniha vyšla v roce 2019 v nakladatelství Cosmopolis. První knihou této série je román Kavárna v Kodani (2018) a poslední knihou, která vyšla teprve nedávno je Cukrárna v Paříži.
Strana 1 z 3