Pavel Juráš

Pavel Juráš

Samostatný projekt psaná/kulturní žurnalistika
so., 21. květen 2011 19:47

Usáma umírá poslední

Zatímco mrtvola nejhledanějšího teroristy už spí s rybami, na sdělovacích serverech se vousatá tvář objevuje v každé třetí zprávě. Usáma bin Ládin v posledních letech pobýval v Pákistánu, jak se předpokládalo. Nepředpokládalo se však, že si tam bydlel jako král. Byla pondělní noc, druhého května. Elitní komando amerických Navy Seals udělalo v Usámově tvrzi přepadovou večerku a pozhasínalo vše v domě i s bin Ládinem samotným. Americký prezident Barack Obama ještě ani nedokončil projev k národu a jako když do Usámy střelí, vyrojili se ve všech koutech světa místní konspirátoři a počali konspirovat.
Nedělní dopoledne je v rámci besed Ekologických dnů Olomouc již čtrnáct let pravidelně zasvěceno promluvám Václava Bělohradského. Profesor Bělohradský je jedním z nejvýznamnějších českých žijících filosofů a sociologů. V roce 1970 emigroval do Itálie, na univerzitě v Terstu vyučuje dodnes. Příroda a vztah člověka k ní je přes svérázný politický vývin v jeho úvahách ústředním námětem, proto je tento intelektuál vítaným hostem besed ekologického centra Sluňákov. V olomouckém Divadle hudby přišlo tentokrát na přetřes téma postsekulární společnosti a jejích hlavních rysů.
ne., 18. duben 2010 13:29

Robotí revoluce zatím mimo dosah

Již mnoho let popisuje literatura sci-fi světy, v nichž lidé a stroje existují vedle sebe. Pro skutečné vědce v oblasti robotiky ale znamená dosažení tohoto snu velmi dlouhou a obtížnou cestu. Své o tom ví vynálezce Rodney Brooks, jenž je ústředním hrdinou dokumentu s názvem Rodneyho revoluce robotů, který se promítal na letošním festivalu Academia Film Olomouc.
so., 17. duben 2010 04:08

Fraktály jako umění

Tentokráte z jiného úhlu pohledu měli možnost vnímat fraktály návštěvníci přednášky, konané 15. 4. v rámci festivalu Academia Film Olomouc. Rakouská umělkyně Bärbel Neubauer představila své experimentální animované filmy v Auditoriu Maximu Uměleckého centra Konvikt.
so., 17. duben 2010 03:42

Fraktály jako algoritmus

Na Academia Film Olomouc zavítal se svou přednáškou doc. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D. z Ústavu informatiky a umělé inteligence Zlínské Baťovy univerzity. Vážil cestu i čas, aby posluchačům přiblížil pozadí fraktálové geometrie se zvláštním zřetelem na její matematickou stránku.
Bezesporným intelektuálním zenitem festivalové sekce „Chvála anarchie“ se stala panelová diskuse o anarchismu v Divadle hudby Olomouc. Svou záštitu našla pod křídly vědecko-popularizačního festivalu AFO, zásluha za její úspěšnou realizaci však padá plně na bedra čtyř diskutujících, kterými byli Ondřej Slačálek, Martin Škabraha, Jiří Lach a Martin Steiner.
čt., 15. duben 2010 17:31

Jak se Warwick stal kyborgem

Dokument Víta Olmera „Jak se stát kyborgem“ z kategorie Česká soutěž se promítal 14. 4. v rámci festivalu Academia Film Olomouc. Natočen byl v roce 2009, jeho spoluautorkou je Lucie Tomanová. Ostřílený režisér Olmer má i mimo vlastní hereckou kariéru s filmem a televizní produkcí bohaté zkušenosti. Jeho režijní prvotina „Takže ahoj“ spatřila světlo světa již v roce 1970. Člověk by řekl; pořádný kus času na mistrné zvládnutí řemesla. Poslední z režisérových počinů by ho v tom však asi neutvrdil.
st., 14. duben 2010 10:13

Král vědy Lord Winston

Za hlavního hosta populárně-vědeckého festivalu Academia Film Olomouc můžeme bezesporu považovat lékaře, vědce, politika a televizního moderátora profesora Roberta Winstona. Ten vystoupil 13. 4. ve 20:00 ve filmovém sále Uměleckého centra Univerzity Palackého. Robert Winston je členem Sněmovny Lordů, předsedou komise pro Vědu a Technologii, emeritním profesorem na Imperial College London, držitelem mnoha ocenění a autorem populárních publikací a televizních dokumentů.
V sekci živí a mrtví mezinárodního festivalu Academia film Olomouc byl 13. 4. odvysílán dokument Horizont: Neandrtálci. Snímek vznikl roku 2005 v produkci BBC, jako režisér je pod ním podepsán Cameron Balbirnie.
Strana 1 z 2