Monika Kroupová

Monika Kroupová

Keňa - Národní park Amboseli přišel o jednoho ze svých nejstarších lvů. Samec zemřel, když se snažil najít potravu v přilehlé vesnici. Nešťastná událost nejen otřásla ochránci, ale stala se i připomínkou neustálého konfliktu člověka s přírodou.
Nelehkou práci na záchranné stanici pro tuleně si na vlastní kůži vyzkoušela studentka zoologie Helena Petrová z Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci programu Erasmus+ strávila několik měsíců v polském přístavním městečku Hel, kde se nejen věnovala péči o záchraněná mláďata, ale i cvičením dospělích jedinců. Kromě svých zážitků, které nebyly vždy tak pozitivní, se svěřuje i se svými postoji k ochraně tuleňů, která se díky mnoha zákonům a regulacím stala trnem v oku nejen rybářů.
USA - Vědci z Montanské Univerzity v Missouly zkoumali chování vlků v yellowstonském národním parku, kteří byli napadeni toxoplasmou. Výsledky ukázaly, že tito jedinci více riskovali než jejich neinfikovaní druzi. Častěji se ujali vedení smečky nebo ji opouštěli.
V Indonésii vydal parlament kontroverzní zákon, který omezuje práva nesezdaných párů. Kromě pohlavního styku mezi partnery zakazuje i jejich soužití ve společné domácnosti. Za jeho porušení hrozí i vězení.
Migrace, jenž je nepostradatelnou součástí života mnohých druhů ptáků, je velmi komplexní. Mnohdy malí tvorové jsou nuceni urazit desítky ne-li staticíce kilometrů, aby se dostali do svého zimoviště. Jak jsou toho schopní a mnoho dalších tajemství postupně odkrývá ve svém výzkumu ornitolog Peter Adamík. Pomocí nejnovější technologie nejen zaznamenává, s čím vším se tak drobné stvoření potýká, ale i blíže nás seznamuje s jejich životy. V součanosti vyučuje na Univerzitě Palackého v Olomouci a též působí jaku kurátor Vlastivědného muzea.
Populárně naučná kniha Překvapivá fakta o zvířatech (The Unexpected Truth About Animals) od britské zooložky a zakladatelky Společnosti pro docenění lenochodů (Sloth Appreciation Society) Lucy Cooke se v loňském roce konečně dostala i do českých regálů. Na rozdíl od svých předešlých děl nevěnuje svou pozornost pouze svým oblíbeným pomalým tvorům, ale i zvířatům, která jsou terčem všemožných předsudků a mýtů. Tyto výmysly, které jsou mnohdy zakořeněné hluboko v naší minulosti, autorka za pomoci znalostí a dávkou humoru vyvrací, a také vysvětluje jejich původ.
Migrace ptáků je fenomén, který již od nepaměti přitahuje laickou i odbornou veřejnost. Zkoumání tohoto jevu přineslo vědcům nejenom nespočet poznatků o jejich způsobu života, ale i alarmující zprávy o jejich snižujících se počtech. Proč k tomu dochází a jak můžeme zabránit vyhynutí těchto opeřených tvorů? Odpovědi na tyto otázky hledají ornitologové právě ve zkoumání migrace, kde za pomoci moderní technologie mohou sledovat jejich zajímavý život.
Umělé osvětlení ovlivňuje nespočet organismů po celém světě, zasahuje nejen do jejich biorytmu ale i rozmnožování. Na tuto problematiku si posvítil výzkum vedený finskou ekoložkou a evoluční bioložkou Christinou Elgert, který zkoumal jeho vliv na sexuální signalizaci světlušky větší. Výsledky zveřejněné v časopise Behavioral Ecology and Sociobiology ukázaly, že samičky, které byly vystavené umělému osvětlení déle než 25 minut, přestaly ve většině případech zářit.
Stan Lee, jedna z nejznámějších osobností ve světě komiksů, zemřel v pondělí 12. listopadu v nemocnici Ceadrs-Sinai v Los Angeles. Z lékařského hlediska měl mnoho zdravotních problémů, mimo jiné se na něm podepsala smrt jeho milované ženy. Nejenom fanoušci Marvelu truchlí pro svého oblíbence.