Bohemistický Počet opět odhalil několik literárně nadaných tváří

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Plakát k události
Plakát k události Zdroj: Spolek Počet
Olomouc – Hospoda u Puškaře se na jeden večer proměnila v literární doupě. Svá díla v úterý 30. listopadu představilo pět studentů Univerzity Palackého. Ve směsici textů se objevila povídka nebo třeba básně psané volným veršem.

Počet je netradiční pásmo autorského čtení určené především studentům bohemistiky. V tom letošním svůj text přečetla Míchaela Bartošová, studentka českého jazyka. „Je to deníkový záznam, ačkoliv si deník nepíšu,“ poznamenala na úvod. Záznam popisující její přístup k výtvarnému umění byl nadupaný pocity. Míša v textu přiznala, že psaní je pro ni příjemnější především kvůli odosobnění.

Po krátké přestávce, která mezi jednotlivými vystoupeními autorů probíhá, přednesla Lucie Vostrá svou poezii. Čtení otevřela tematicky, a to básní Podzimní korálky. Ve své tvorbě píše především volným veršem, ale posluchačům přednesla i jednu báseň vázanou.

Maru Hanušová, studentka bohemistiky, uchvátila publikum sci–fi povídkou o lidské populaci vysazované do inkubátorů jako rostliny nebo povídkou o srdeční příhodě dvou zamilovaných lidí s názvem A srdce se zastavilo.

Předposledním autorem se stal Radek Cimbrich. Na Počtu už notoricky známý autor předvedl několik žánrově nezařaditelných textů věnující se poezii, krizi osobnosti a lásce. Hned po něm následovala Magdaléna Krybusová z Katedry psychologie. Její povídky o stáří byly naturalistické a vtipné, zároveň vystihovaly psychické pohnutky, které se ve starých lidech odehrávají.

Ačkoliv je akce určená primárně studentům bohemistiky, představili se na něm i studenti jiných oborů. „I dříve vystupovali studenti jiných oborů, ale dělo se to v menší míře. Vždy jsem to propagoval hlavně mezi bohemisty a mimo katedru jsem cíleně jít nechtěl. Jednak proto, že jedním z cílů akce bylo trochu oživit dění na bohemistice, ale také proto, že těch lidí, kteří na univerzitě píšou, je strašně moc a obávám se, že bych potom musel víc vybírat. Dělat soudce a hodnotit, kdo může číst a kdo ne,“ svěřil se organizátor Adam Hošek.

Akce je podle něj příležitostí vyzkoušet si pohodové autorské čtení bez zbytečného tlaku. Sám dodává, že pokud mu někdo sám napíše z jiného oboru, nemá s jeho účastí nejmenší problém. „Naopak se mi moc líbí, kolik tu včera bylo lidí z Pedagogické fakulty. Čeština se tak propojuje napříč fakultami,“ dodal Hošek.

Počet organizuje bohemistický spolek Boss. Jeho hlavním účelem je zajišťovat studentům bohemistiky místo pro sebeprezentaci a studentské vyžití na katedře.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace