Bude revoluce v Íránu? Koronavirus by mohl být poslední kapka pro nespokojený lid

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ajatoláh Chamenejí
Ajatoláh Chamenejí Zdroj: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-iran/irans-coronavirus-deaths-rise-to-1556-infections-exceed-20000-health-ministry-idUSKBN2180BU
Od ledna roku 2020 se Írán potýká s jednou potíží za druhou. Od napětí mezi teokratickým režimem a USA v lednu, přes ropnou krizí, která stále neskončila a prohlubuje ekonomickou krizi až po současnou pandemii nemoci COVID-19, Íránci nemají čas na oddych. A to vše by mohlo nakonec vést k revoluci.

V nedávných parlamentních volbách vyhrály konzervativní síly nad těmi reformistickými. Není to však tak, jak se zdá. Umírnění nebo jinak nepohodlní kandidáti byli zatčeni, zkompromitování nebo jim nebylo umožněno vůbec kandidovat. Zároveň íránské úřady zaznamenaly rekordně nízkou účast ve volbách. Například v Teheránu přišlo volit 1,9 milionu občanů, ačkoliv volit může 8 milionů osob. 

Nespokojenost mezi lidmi roste exponenciálně. Americké ekonomické sankce ve spojení s významným snížením cen ropy ze strany Saudské Arábie, jejíž export je velmi kritický pro ekonomiku Íránu, tvoří podhoubí pro nepokoje. Ty se projevily po sestřelení letadla ukrajinských aerolinek. Masivní protesty a kritika režimu už není zanedbatelná ani pro vládnoucí kruhy.

Po vypuknutí pandemie koronaviru je Írán jednou z nejvíce zasažených zemí. Přispěl k tomu také ekonomický faktor. Nedostatečně placení doktoři a zdravotní sestry, nedostatek ochraného materiálu, to vše ovlivnilo šíření viru. Mezi nakaženými je i nemálo íránských politiků. 

Nejvyšší íránský představitel ajatoláh Chamenejí obvinil z šíření koronaviru USA. Je jasné, že těmto výrokům nevěří už ani samotní Íránci. Koronavirus odhalil již dlouho zpráchnivělé kořeny režimu. Jedinou neznámou je, za jak dlouho teokratická vláda padne.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace