Cesta kolem světa prostřednictvím poštovní schránky

Ohodnoťte tento článek
(3 hlasů)
Postcrossing propojuje svět offline
Postcrossing propojuje svět offline Zdroj: Eliška Šťastná
Procestovat celý svět a přitom nevytáhnout paty z domova? Splnit takový požadavek není ani zdaleka tak náročně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí trocha grafomanského nadšení a registrace na Postcrossingu.

Postcrossing je mezinárodní nezisková organizace založená v roce 2005 portugalským studentem Paulem Magalhãesem. Jejím cílem je „spojovat lidi z celého světa prostřednictvím pohlednic, nezávisle na zemi, věku, rase nebo víře“. Projekt, který začínal jako volnočasová aktivita motivovaná pouze vášní pro dopisy, se za pomoci lokálních i mezinárodních médií rychle rozrůstal a nyní hlásí přes 760 tisíc členů z 213 států.

Jak to funguje

Prvním krokem pro zapojení se do dopisního cyklu je vytvoření uživatelského účtu na oficiálních stránkách, registrace i členství je bezplatné. Jakmile jste součástí komunity, můžete posílat i dostávat pohlednice.
Je to jednoduché. Rozhodnete se, že chcete poslat pohled, tak si na stránkách necháte vylosovat komu. Systém vám náhodně vybere příjemce a pohlednici přidělí identifikační číslo. Spolu s adresou se vám zobrazí i osobní profil vylosovaného. Na základě takto získaných informací pohled vyberete, nadepíšete a odešlete. Potom přichází nejdelší fáze – čekání. V závislosti na vzdálenosti, kterou musí dopis urazit, a ceně, kterou jste dali za známku, může jeho cesta trvat pár dní, ale klidně i měsíc a déle.
Ve chvíli, kdy pohlednice dorazí na místo určení, ji příjemce pomocí identifikačního čísla zaregistruje do systému, čímž pro vás začíná druhá fáze čekání – čekání na příchozí pohlednici.
Denně se tímto způsobem vymění stovky pohlednic. „Milá slova a krásné pohlednice jsou posílány ze všech koutů světa. Je skvělé, že lidé sdílí kulturu, přátelství a mír na takovou dálku a zároveň tak blízko mému vlastnímu světu,“ uvádí na webu jedna z uživatelek Rika z Nizozemí.

Od pohlednic k činům

Kromě propojování lidí přes poštovní schránku dochází i ke kontaktům osobním. Postcrossing se zapojuje do charitativních sbírek, organizuje workshopy a výstavy. Po celém světě se navíc pořádají setkání nadšenců, za nimiž lidé často cestují i za hranice své země. Tento trend našel ohlas i v České republice. V nejbližší době se zde konají hned dvě podobné akce, první v březnu v Liberci, další o necelý měsíc později v Českém Krumlově.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace