Dítě Stasi: Mrazivé detektivce z východoněmeckého prostředí lze vyčíst optiku dnešní doby

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Obálka knihy Dítě Stasi
Obálka knihy Dítě Stasi Zdroj: Nakladatelství JOTA - www.jota.cz/dite-stasi
Dítě Stasi je kriminální detektivní případ spisovatele Davida Younga, který zachycuje případ mrtvé náctileté dívky v pásmu smrti u Berlínské zdi. Od vysoce postaveného člena východoněmecké tajné policie Stasi dostává na starost tento případ nadporučice Karin Müllerová a její kolega, milenec Werner Tilsner. Ve vyšetřování panují už od počátku nejasnosti.

Podle všeho se totiž mrtvá dívka, která se pokusila přejít berlínskou hranici, nesnažila utéct do Západního Berlína, ale naopak z něj utíkala a při tomto útěku byla zastřelena západoberlínskou policií. Po Müllerové chce Stasi znát identitu této mrtvé dívky, ale zároveň nechce, aby se v případu více angažovala. Čím více se však případem mrtvé dívky zabývá, tím více odhaluje zkostnatělost a dokonalou provázanost prošpiclovaného policejního režimu v Německé demokratické republice v polovině 70. let, kterému na rozdíl od svého manžela věří. Její manžel navíc s případem mrtvé dívky úzce souvisí. Na první pohled se autor zřejmě snaží o něco, čemu se dnes říká genderová neutralita nebo genderová vyváženost. Manžel hlavní hrdinky je totiž učitel/vychovatel. Přisuzuje tak typicky spíše ženské povolání muži a naopak. To však příliš nekoresponduje s dobou a místem, ve kterém se příběh odehrává. 

Pro děj knihy je vůbec zasazení do Východního Berlína roku 1975 zásadní. Nejen, že místo a čas pro celkový dojem díla stěžejní, ale bez tohoto pozadí by šlo o průměrnou detektivku s průměrným dějem. Autor poměrně dobře vykresluje mrazivou atmosféru nejrepresivnějšího režimu, který ve východním bloku panoval. V policejních strukturách panuje nejasná hierarchie a každý je snadno nahraditelný. Karin se sice zdráhá uvěřit tomu, že režim, kterému věří, ve kterém žije a pro který pracuje, je vlastně zkostnatělý a nespravedlivý, ale jak se postupně zaplétá se Stasi a odhaluje jejich praktiky, ze kterých je zmatená a neví, zda svým kolegům a nadřízeným může věřit, čelí pochybnostem o jeho spravedlivosti. Její pochybnosti umocňují další mrtví na německo-německé hranici mimo Berlín i návštěva Západního Berlína, která je součástí policejního vyšetřování. Nelze se divit. Vždyť právě v 70.letech byl Západním Berlínem významným centrem pro alternativní životní styly, něco, co je tabu, prakticky neexistovalo.

Protože kniha vyšla v roce 2015, čtenáře mohou lehce nadzvedávat ze židle nesrovnalosti, které se v knize objevují. Autor svou knihu přizpůsobuje čtenářům a společenským požadavkům dnešní doby. Těžko si lze představit, že by takovýto případ v NDR mohla dostat na starost žena a její mužský podřízený. Manželská krize hlavní hrdinky je umocňovaná hádkami, ve kterých jí její manžel například vyčítá, že mu není ani schopná zavolat. V NDR sice určitě v 70.letech už pevné linky existovaly, ale těžko si představit, že s nimi lidé vyvolávali jako dnes, natož aby u nich někdo celé dny vysedával a čekal na hovory. Příběh pokulhává jen v drobnostech. Celková atmosféra totalitního východního Německa a jeho struktur je zobrazena poměrně dobře a přesvědčivě.

Hodnocení: 60%
Počet stran: 332
Autor: David Young
Český překlad: 2018, Nakladatelství Jota Brno

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace