Divadlo na cucky představilo hru o srdci každé domácnosti

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Pavla Dostálová u kuchyňského okna
Pavla Dostálová u kuchyňského okna Zdroj: divadlonacucky.cz
V kuchyni můžeme vařit, opít se, milovat nebo třeba poslouchat zvuky války tam venku za oknem. Ukázat kouzlo kuchyně na prknech, jež znamenají svět, se povedlo hercům z olomouckého Divadla na cucky. Inscenaci o třech hercích nastudovali podle textu rakouského spisovatele Petera Handkeho. Představením Proč kuchyň? navazují na linii uvádění moderních textů současného dramatu, jako byla loňská premiéra existenciálního sourozeneckého dramatu Ritter, Dene, Voss.

Peter Handke napsal text pod vlivem nepokojů na Balkáně v 90. letech, a proto je důležitým motivem inscenace válka. Mladší z dívek vypráví o tom, jak byla počata v kuchyni uprostřed války. Muž zase vzpomíná, jak mu matka podala sklenici mléka potom, co se vrátil z bojiště.

Jednotlivé repliky sestávají často z holých vět, které na sebe zřídkakdy navazují. Záměrem hry není navodit plynulý tok děje, spíše přivést diváky k pokojnému rozjímání nad významem kuchyně a hledání jeho smyslu v našich životech.

Při promluvách navazují herci oční kontakt s diváky, čímž je vtahují do děje a ještě více zužují hranici mezi jevištěm a hledištěm. Mezi účinkujícími dominuje Miloslav Maršálek, legenda brněnského HaDivadla. Po jevišti se pohybuje s naprostou přirozeností. Nepůsobí ani tak jako herec, jako spíš zkušený člověk, který promlouvá k divákům o životě. To se však zcela nedá říci o Pavle Dostálové, která hraje mladší z žen. Její pohyby se zdají být mírně afektované a neodpovídají skromné velikosti divadelního sálu. Starší z ženských postav hraje Petra Ševců, jinak známá z divadla Malá scéna ve Zlíně. Svým hlubokým hlasem a pomalými pohyby dodává hře notnou dodávku melancholie.

Kulisy se omezovaly na minimum. Kuchyň symbolizuje malý stůl s funkčním vařičem, na němž starší z žen během hry vaří čaj a jablečný kompot. Dominantní je okno na ochoz budovy, jenž bývá jindy schováno za černou oponu. Při prvním dojmu působí výhled do dvora poněkud rušivě. Během hry však okno poslouží jako most mezi fikční inscenací a naším všedním životem v kuchyních.

Inscenace nehledá odpověď na otázku, proč se nejdůležitější dění v životě člověka odehrává právě v kuchyni. Jejím účelem je přimět diváka k meditaci. Nechat jej tiše přemítat o vůních, zvucích a atmosféře v kuchyni. Právě v tom byla hra výjimečná, nešlo o prosté házení hrachu na stěnu.

Divadlo na cucky – P. Handke: Proč kuchyň. Režie a scéna Jan Žůrek, překlad Zuzana Augustová, hudba Václav Hruška. Premiéra 25. února 2016.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Únor 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace