Fašaňk, aneb poslední možnost si pořádně zadovádět

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Senátorka Hubáčková na lidovém plese na Hodonínsku
Senátorka Hubáčková na lidovém plese na Hodonínsku Zdroj: Zdroj: Josef Hanák, ratiskovice.com
Jaro už nám pomalu klepe na dveře. A jak lépe jej na Moravě přivítat nežli každoročním festivalem masopustních tradic, zvykově zvaným Fašaňk?

Tradice tohoto festivalu se liší vesnici od vesnice, jeho jádro však zůstává všude stejné – naposledy si pořádně užít hostiny, a potom po dobu 40 dní držet půst. Rituální úkony, průvody masek, scénické výstupy ukončené taneční zábavou, zabíjačky prasat a také svatby jsou v rozmezí od poloviny února do počátku března naprosto normální ve většině obcí na území Moravy, ale také Slezska, a z části i v Čechách. Právě v těchto dnech, a to především o víkendu, vyráží do ulic lidé v maskách za doprovodu muziky, aby tak dali najevo svou radost z pomalu se blížícího jara. V roce 2010 byly Masopustní průvody s maskami na Hlinecku dokonce zapsány na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

A pokud se průvod nekoná, symbolicky se alespoň pořádá ve většině vesnic a měst alespoň lidový ples, ve kterém se tradice fašaňku nějakým způsobem odrazí; ať už jde o „pohřbívání basy“ v průběhu večera nebo o obřadní tance, které jsou typické například pro Uherskobrodsko.

Na další velkou hostinu se místní mohou těšit až o Velikonocích, které letos spadají na 16. duben

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace