Prvorepublikový šarmér začal i režírovat a psát scénáře

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ondřej Havelka – režisér, hudebník, scénárista a herec
Ondřej Havelka – režisér, hudebník, scénárista a herec Zdroj: zizkovskelisty.cz
„Nebyl to můj cíl režírovat celovečerní filmy, ale tahleta věc přišla dost nečekaně. Už je to teda dávno, kdy jsem si přečetl knížku Miloše Urbana Hastrman, a byl jsem nadšený. Tehdy jsem si říkal, že by to mohl být hezkej film,“ říká po svém režisér Ondřej Havelka, jehož filmový debut Hastrman přišel tento týden do kin a vypadá to na slibnou návštěvnost.

„Důležitý je i podtitul filmu - člověk ve zvířeti, zvíře v člověku. Protože jsem přesvědčen, že v každém z nás to zvíře je. Akorát s ním člověk buď bojuje, nebo nebojuje,“ říká Havelka.

V Ondřeji Havelkovi se takové zvíře také mnohdy probouzí. Ale tak nějak po svém. Šarmantně, zábavně, stoprocentně. Ať už swinguje, zpívá a stepuje se svými Melody Makers, hraje ve filmovém Saturninovi nebo režíruje operní, činoherní, baletní inscenace. Nebo zbrusu nový film Hastrman.

Havelka se narodil v říjnu roku 1954, v Praze, do rodiny herečky, milované hlavně dětmi, Libuše Havelkové a hudebního skladatele a profesora AMU Svatopluka Havelky. Po studiích herectví na pražské DAMU začal studovat i operní režii na brněnské JAMU. Po absolvování DAMU pak působil v divadle Ypsilon.

Ondřej Havelka je uměleckým ředitelem a frontmanem orchestru Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, který spolu s kapelníkem Karlem Majerem založil v roce 1995. Zabývají se autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Zlatá léta. A vidět a slyšet je naživo je absolutní zážitek. Pestrý „repertoir" zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. K autenticitě jim napomáhají typické dobové atributy počínaje kostýmy a účesy interpretů, dobové nástroje, z nichž vychází nezaměnitelný zvuk, šarmantní step a obrovská kontaktnost a souznění s diváky jejich show.

Ondřej Havelka dokázal mimo své swingové polohy zpoza svých kulatých želvích brýlí zrežírovat pěknou řádku veleúspěšných úspěšných inscenací baletní, činoherních, muzikálových či operních. Mezi nejznámější operní patří hokejová opera Nagano, Smetanova Prodaná nevěsta a Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, kterou mohou diváci shlédnout v aktuálním repertoáru Národního divadla. Z činoherních partů stojí za zmínku Muži v ofsajdu, Saturnin, Zločin v Posázavském Pacifiku a nejnovější V rytmu swingu buší srdce mé, pocta Jiřímu Traxlerovi, ve kterém účinkují i jeho Melody Makers. Oblíbené představení uvádí Národní divadlo a je vyprodané na měsíce dopředu. Muzikálové inscenace režíroval zatím tři – La Caffeteria pro divadlo Studio Ypsilon, Tenhleten Manhattan pro Divadlo Reduta a pro Hudební divadlo Karlín představení Má férová Josefína. Pro Národní divadlo pak baletní inscenaci Zlatovláska.

Věnuje se nejenom divadelní, ale také režii filmové. Kupříkladu Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský, Originální pražský synkopický orchestr nebo Perla baroka o zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově.

Ondřeje Havelku už řadu let pojí přátelství s nejznámější českou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, o které natočil dva dokumentární filmy. V roce 1995 to bylo Mezzosoprano Magdalena Kožená, a v roce 2008 Magdalena. Režíroval i nezapomenutelné hudební spoty, v nichž tato mimořádná mezzosopranistka světového formátu s gustem účinkuje. Společně s Koženou a s jeho Melody Makers rovněž nahráli album Cole Porter a vyjeli s ním na turné. Snad všude bylo nabito.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace