Jak Izrael hledal novou vládu a opět nenašel

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu Zdroj: Wikipedia Commons
Jak dubnové, tak zářijové volby do izraelského parlamentu končí fiaskem. Sestavit vládu se nepodařilo pravicové straně Likud současného premiéra Benjamina Netanjahua, ani centristické koalici Modrá a Bílá vedené bývalým náčelníkem generálního štábu izraelské armády Bennym Gancem. Židovský stát tedy míří ke třetím předčasným volbám během méně než roku.

Obě největší strany se shodly, že pokud nebude sestavena vláda do středy 11. prosince, nové volby proběhnou 2. března následujícího roku, tj. 2020. Nejnovější průzkumy neukázaly žádné významné změny ve voličských preferencích a zároveň se na izraelské veřejnosti projevuje únava, přehlcení politikou a nechuť k dalším volbám. Netanjahu s Gancem se nedohodli na sdílení moci, jak je vyzval izraelský prezident Reuven Rivlin. Benny Ganc, Lídr koalice Modrá a Bílá, nechce být ve vládě s obviněným Netanjahuem, a ten odmítá být ve vládě, kde by nebyl premiérem. Sestavit vládu se nejspíše nepodaří ani samotnému parlamentu, na což měl lhůtu jednadvacet dní. Ta vypršela ve středu 11. prosince.

Oblíbený a kontroverzní

Mezi největší problémy současné izraelské politické situace se řadí její velký suverén a premiér Netanjahu, čelí obviněním z korupce a ovlivňování médií. Nyní musí Netanjahu usilovat o své znovuzvolení do čela strany Likud a poté i do parlamentu, aby získal imunitu proti stíhání. Netanjahu svou funkci není nucen navzdory všem obviněním opustit, premiérem bude ještě minimálně do vyhlášení výsledků březnových voleb. Pokud by však byl do té doby obžalován, část strany Likud bude požadovat jeho odstoupení. Stejný názor má i velká část veřejnosti.

Benjamin Netanjahu je premiérem již více než 10 let a je populární mezi pravicovými voliči. Je znám svými kontroverzními názory a postoji. Například v roce 2019 obvinil Poláky z napomáhání holokaustu a v roce 2015 označil za viníka holokaustu muslimského duchovního Hadždže al-Muftího, který se v roce 1941 setkal s Adolfem Hitlerem.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace