Ty pravé Vánoce prožijeme jen v klidu a pokoji

Ohodnoťte tento článek
(4 hlasů)
O Vánocích máme tendenci se zbytečně stresovat
O Vánocích máme tendenci se zbytečně stresovat Zdroj: dama.cz
Určitě to všichni známe. S příchodem adventu, jako by na dveře klepaly Vánoce. Shánění dárků, přemýšlení nad vánoční výzdobou, rozplánované svátky do posledního dne, a hlavně mít pořádně uklizeno, napečeno a vše nachystáno. A jak se z toho všeho vlastně nezhroutit?

Předvánoční stres je snad předem očekávaný stav, který většina z nás bere za naprosto normální a přirozený, byť nás nepříjemně omezuje. Neměly by být vánoční svátky plné pohody, klidu a míru? Užívat si vánoční atmosféru s těmi nejbližšími, kteří za jisté nebudou hodnotit, jestli máme perfektně sladěnou slavnostní tabuli, nebo napečeno několik druhů cukroví. Rozhodně je lepší se cítit dobře a prožít klidné Vánoce než mít vše dotažené do dokonalosti. Jsou to přeci naše Vánoce, ne?

V různých časopisech, nebo na internetu se můžeme dočíst, jak zvládat předvánoční stres a inspirovat se několika radami, jak mu úspěšně předejít. Jedním z tipů, jak přežít v klidu Vánoce je nenechávat nákup dárků na poslední chvíli. Každý z nás se už jistě někdy dostal do situace, kdy ho práce, škola a jiné povinnosti zaměstnaly natolik, že nebyl schopen zvládat ani svoje osobní, nebo pracovní záležitosti. Času máme málo, a tak se lehce může stát, že si ani neuvědomíme, kolik dnů vlastně zbývá do Štědrého dne. Proto si vyhraďme jeden den na shánění všech dárků – pokud to půjde, a ještě předtím si naplánujme, co bychom komu mohli věnovat. Ušetříme si tím v nákupním centru čas. Při té příležitosti tak spojme příjemné s užitečným a sami sobě udělejme radost nějakou drobností. Kdybychom náhodou všechno nestíhali pokoupit, můžeme využít online nakupování přes internet a nakoupit si v klidu z domova.

Dalším vítaným tipem je nepřehánět to s návštěvami. Určitě je vhodné a milé se sejít o Vánocích se svými příbuznými, či přáteli, ovšem s mírou. Volný čas na odpočinek bychom si měli najít především pro sebe. Kdy jindy si pořádně odpočinout, než právě o Vánocích? Proto věnujme i sobě trochu volného času, kdy jenom vypneme a užíváme si vánočních pohádek a vůni pečeného cukroví.

Co by to bylo za Vánoce, bez pořádného večírku. Tak i tady pozor. Nepřejídat se a alkohol s mírou. Právě na Vánoce máme na dosah množství jídla, ať už sladkého, nebo slaného, a především tučného. Pokud naše chutě budou silnější, než bychom chtěli a přestaneme se ovládat, hrozí nám zažívací problémy a těmi bychom si určitě nechtěli zkazit Vánoce. S tím souvisí právě také přemíra alkoholu a následná kocovina, či nepříjemné bolehlavy.

Předvánoční úklid řeší snad každý, a proto si nenechte zkazit náladu touto činností. Úklid domova je jistě třeba, ale všeho moc škodí. Pokud se budeme až příliš snažit vše pečlivě naklidit, pocit vyčerpání a frustrace nás nemine. Vždyť není úplně žádoucí, slavit Vánoce uklízením.

Vánoce bez cukroví, jako by neexistovaly. Napečte jen oblíbené druhy cukroví se vzájemnou pomocí. Vyrobte cukroví, které chutná vám a vaší rodině. Zbytečně neplýtvejte, ušetříte tím čas i suroviny. Navíc, pomoc se vždy hodí, a tak zaměstnejte rodinného příslušníka, který vám zároveň bude dobrým společníkem. Není nic lepšího, než vzájemná pomoc spojená s upřímnou konverzací a potěšujícím výsledkem.

Pakliže vám Vánoce nic moc neříkají a raději byste je přešli bez větších oslav a sentimentu, odjeďte na dovolenou. Sbalte nejnutnější věci a užijte si volno podle sebe. Pokud vám to vaše finanční možnosti dovolí, vyrazte do nějaké zajímavé destinace, kam jste se vždy chtěli podívat. Vycestovat můžete i za skromnějších podmínek, třeba někam, kde to dobře znáte a je vám tam hezky.

Nezapomínejme, že Vánoce jsou od toho, abychom si je užili, odpočinuli si a prožili je s těmi, které máme rádi. Není nutné se stresovat, aby bylo vše dokonalé. Nejkrásnější chvíle v roce stojí za to prožít v klidu a bez zbytečného tlaku.

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace