út., 22. říjen 2019 22:33

Kolik otroků máš, tolikrát jsi konzumním člověkem

Dotazník vám pomůže odhalit důsledky pohodlného životního stylu Dotazník vám pomůže odhalit důsledky pohodlného životního stylu Zdroj: slaveryfootprint.org
V souvislosti se změnou klimatu se často řeší uhlíková stopa, vegetariánství zase otevírá otázky etiky. Naopak dodržování lidských práv, které je ve vyspělých zemích považováno za samozřejmé, bývá v debatách o globálních problémech upozaděné. Změnit se to pokouší organizace Made in a Free World se svou kalkulačkou moderních otroků.

Otroctví zní jako pojem spjatý s dávnou historií, který v dnešním světě nemá místo. Opak je pravdou. Podle odhadu Organizace spojených národů je některou formou moderního otroctví postiženo více než 40 milionů lidí.

Co si pod tím představit?

Pokud se vám téma zdá vzdálené, zaměřte se na výrobky každodenní spotřeby. Víte, jak byla získána bavlna na vaše tričko, nebo kde se vzaly suroviny, z nichž je vyroben váš telefon? V odpovědích na tyto otázky se ukrývá i zapojení do složité sítě vykořisťování. Ta je spletena tak důkladně, že mnohdy ani velké firmy samy nevědí, za jakých podmínek jejich výrobky vznikají.

Pro pochopení podstaty, je důležité vědět, kolik moderních otroků se vlastně podílí na tom, abyste mohli žít stylem, kterým žijete. A právě na to je dobrá kalkulačka organizace Made in a Free Word dostupná na www.SlaveryFootprint.org.  Čeká na vás jedenáct otázek, které se pokusí zmapovat, jaký život vedete, kolik věcí vlastníte nebo čím si plníte žaludek. Po jejich zodpovězení vám kalkulačka spočítá, kolik moderních otroků zaměstnáváte.

Kupříkladu autorka tohoto článku je studentkou vysoké školy s obsáhlým šatníkem a velkou chutí k jídlu. Navíc vlastní několik kusů elektroniky, které velmi intenzivně využívá. Její „lidská stopa“ je podle kalkulačky SlaveryFootprint 45 moderních otroků.

Znám svou lidskou stopu, a co dál?

Jakmile jednou víte, jak velkému problému čelíte, můžete začít hledat řešení. To nejjednodušší vám nabízí kalkulačka sama – podepsat výzvu žádající velké firmy o přezkoumání zodpovědnosti a udržitelnosti zdrojů surovin a zajištění humánních podmínek nejen při jejich získávání, ale při celém procesu výroby. Další možností je darovat peníze některé z neziskových organizací, která bude díky vámi poskytnutým financím proti otroctví a nesvobodě bojovat za vás. 

Tou poslední, zdaleka nejkomplikovanější, je začít přemýšlet o důsledcích svého konzumního životního stylu a najít způsob, jak jej změnit. Nejsnazší asi bude přestat nakupovat nové věci a místo toho využívat ty, které už máte. Případně shánět lokální výrobky, zaměřit se na fair trade zboží nebo nakupovat u prodejců, kteří jsou schopni zaručit dodržování lidských práv a etických standardů jinak. Inspirovat se můžete třeba seznamem neotrokářských firem na webu End Slavery Now.

Konzumem k otrokářství

Když se řekne otroctví, možná si představíte obchod s lidmi tak, jak byl prováděn v 17. století, kdy byli do Ameriky dováženi Afričané na tvrdou práci bez nároku na jakákoliv práva. Jenomže dnes existuje podob mnohem více než jen tato. Moderní otroctví zahrnuje každou práci, která je nedobrovolná, nezaplacená a vynucovaná pod podmínkou násilí. 

Nejrozšířenější podobou je dětská práce, která podle dva roky starých statistik Mezinárodní organizace práce (ILO) tvoří čtvrtinu veškerého moderního otroctví. Z údajů ILO rovněž vyplývá, že další velkou a ohroženou skupinou jsou ženy. Ty jsou nejčastěji obětmi sexuálního vykořisťování a vynucených sňatků, které se týkají více než 15 milionů dívek a žen. 

Organizace End Slavery Now mezi další podoby řadí také dlužní otroctví, nucené práce (výroba komerčních předmětů v nelidských podmínkách bez nároku na honorář) nebo práce v domácnosti zasahující do soukromí hospodyně a nenabízející možnost z práce odejít.

Zobrazeno 1149 krát
Naposledy upraveno: čt., 24. říjen 2019 18:39
Pro psaní komentářů se přihlaste