Koronaviry tu jsou již od 60. let

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
koronavirus SARS-CoV-2
koronavirus SARS-CoV-2 Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
Počet nakažených v České republice se přehoupl přes tisícovku. Jak se virus přenáší a proč bychom měli přísně dodržovat hygienu? Nové studie potvrdily, že je nutné se chránit nejen před lidmi ale i před všemi povrchy veřejných prostor.

Koronaviry, patřící do RNA virů, napadají dýchací a trávicí ústrojí, šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty nebo orofekálním přenosem. Byly objeveny v polovině 60. let, aktuálně je známo 7 koronavirů, které způsobují onemocnění u lidí. Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči. Tato místa pro viry představují otevřenou bránu, právě na obličej si saháme nevědomky prakticky neustále. Doporučení expertů zní vědomě se těmto dotekům vyhýbat.

Co se týče běžných koronavirů, vytvoření imunity proti nim by trvalo příliš dlouho a aktuálně to není možné. Pokud se uzdravíte, jste imunní, ale není jisté, jak dlouho. Tohle je ve skutečnosti jedna z největších výzev při vývoji vakcíny, která v současnosti probíhá.

Podle nové studie vědců z National Institus of Health, CDC, UCLA a Princeton University je virus způsobující koronavirové onemocnění několik hodin až dní stabilní v aerosolech a na površích. „Vědci zjistili, že původce závažného akutního respiračního syndromu koronavirus SARS-CoV-2 byl detekovatelný v aerosolech až tři hodiny, na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a až dva až tři dny na plastu a nerezové oceli,“ uvedl na svých stránkách Státní zdravotní ústav. Studie poskytla informace o stabilitě viru, které dokazují, že je velmi důležité se chránit před všemi povrchy rukavicemi a dezinfekcí. Koronaviry nesnáší sluneční záření, mráz, horko nebo vyschnutí. Na svém povrchu mají tukový obal, který se dá zničit pomocí alkoholových rozpouštědel, ale i obyčejným mýdlem. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace