Kdo byl tajemný Nostradamus

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Nostradamus
Nostradamus Zdroj: César de Notre-Dame
Miguel de Notre-Dame (častěji zmiňován jako „Nostradamus“) je bezesporu s babou Vangou jedním z v současnosti nejznámějších věštců a proroků. Podle jeho příznivců se mu podařilo ve svém spise „Les Prophéties“ předpovědět mnohé historické události, například objevení teorie relativity, abdikaci císaře Viléma II. nebo druhou světovou válku. Kdo byl muž, co tohle všechno dokázal? A opravdu tyto věci předpověděl?

Nostradamus se narodil na sklonku roku 1503 v jihofrancouzském městečku do rodiny, která konvertovala z judaismu ke křesťanství. Jako správný renesanční muž té doby se kromě medicíny, kterou studoval, věnoval i filozofii a astrologii. Krátce po studiích se oženil, ale jeho štěstí nemělo dlouhého trvání – nemoc (nejspíše morová epidemie) si vyžádala život nejen jeho ženy, ale i obou dětí. Tato událost ho postrčila k plnohodnotné dráze léčitele, a dokázal víceméně úspěšně vzdorovat pomocí prevence moru. Našel si také další manželku.

Vzhledem k tehdejší praxi léčení podle hvězd propojoval často Nostradamus léčitelství a astrologii s ezoterikou. Po roce 1550 začal vydávat své první almanachy s proroctvími. Jeho činnost zaujala královský pár natolik, že se postupně propracoval na funkci astrologa francouzského krále Jindřicha II., urození lidé si u něj objednávali horoskopy pro sebe a své nejbližší. Zemřel jako jeden z nejuznávanějších lékařů a astrologů Francie.

Jeho proroctví jsou známá především svou nejednoznačností a nesrozumitelností kvůli různým kódům a přesmyčkám, což je bezesporu jedním z klíčů k tomu, proč jsou tak úspěšná. Zpětně se tedy mohou rozluštit tak, aby přesně seděly na dané události. Proroctví na rok 2001 (v knize vydané 1992) například vypadá následovně: „Nepřátelé nepřátelům slibují víru. Nebudou se držet protestní demonstrace, znovu do vězení vedených. Princ je jako první mrtvý – zbytek v košili. Prokletý zbytek, aby byl v rovnováze.“ Autor knihy si to vykládá tak, že dojde k mírové smlouvě mezi islámem a křesťanstvím. Což se, řekněme kulantně, úplně nestalo. Dnes by se toto proroctví ale dalo rozhodně na události 11. září napasovat.

Dalším problémem při luštění je to, že Nostradamus nepojmenovává lidi jmény, ale jen opisuje. Znovu zde tedy vyvstává problém nejednoznačnosti a lehkého naroubování na již proběhlé události. Dopředu to však můžete pochopit různými způsoby, stejně jako tomu bylo v proroctví na rok 2017 (ve stejné knize), kde se objevilo, že se Diana stane královnou Anglie.

Takže ano, Nostradamus předpovídá budoucnost. Ale v drtivé většině jen zpětně. A to ještě s hodně přimhouřenýma očima.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace