Nová stezka má lidem ukázat, že farmacie není pouze lékárna

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Botanická zahrada Hradec Králové
Botanická zahrada Hradec Králové Zdroj: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy
Hradec Králové – Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy letos na jaře otevře Farmaceutickou naučnou stezku. Projekt zrealizovaný v botanické zahradě má veřejnosti odvětví přiblížit jako zajímavý obor s poutavou historií, bez kterého by zdravotnictví prakticky nemohlo existovat. Na otázky týkající se projektu odpovídal jeho garant Alexandr Hrabálek.

Jak vůbec vznikl nápad vybudovat Farmaceutickou naučnou stezku v Hradci Králové?

Nápad vzešel od dvou našich postgraduálních studentů Tomáše Smutného a Michala Říhy, kterým vadilo, že je o farmacii veřejnost velmi špatně a nedostatečně informována. Obor je často i mezi odborníky zaměňován s jinými, například s farmakologií, která je ovšem pouze součástí farmacie.

Proč jste se projekt rozhodli uskutečnit?

Od začátku jsme v nápadu viděli obrovský potenciál spočívající v dalších a především nenásilných možnostech představit farmacii lidem. Chceme ukázat, že náš obor není jen lékárna, ale že se předtím, než vznikne lék, který si lidé v lékárně vyzvednou, musí odehrát obrovské množství událostí. Projekt bereme jako možnost obhajoby farmacie jako vědeckého a zdravotnického oboru. Může sdělit veřejnosti, že farmaceut je v oblasti léčiv vysoce vzdělaným odborníkem a je v tomto odvětví zdravotnictví svými znalostmi nezastupitelný.

Jak bude Farmaceutická naučná stezka vypadat?

Stezka bude sestávat ze 13 zastavení, ve kterých se zájemci seznámí s jednotlivými oblastmi farmacie jako například školstvím, vědou, výzkumem a konkrétními lékovými formami. Návštěvníci poznají i významné vědce. První zastavení bude přímo před Farmaceutickou fakultou v ulici akademika Heyrovského. Dál povede podél severní budovy fakulty k botanické zahradě, kde se připravuje její stěžejní část.

Proč jste pro realizaci vybrali právě botanickou zahradu?

V celé historii, ale i současnosti medicíny, hrají léčivé rostliny velmi důležitou, v minulosti dokonce rozhodující roli. Řada léčiv má svůj faktický původ právě v léčivých rostlinách.

Jak proběhne realizace?

Instalaci provede firma, která se na naučné stezky a informační tabule specializuje. Faktický obsah tabulí zkoncipovali především iniciátoři projektu s malým přispěním pracovníků fakulty. Grafická podoba byla řešena s profesionálním designérem, který se specializuje na práce tohoto typu.

Rozpočet stezky činí přibližně sto tisíc korun. Celou částku poskytla farmaceutická firma, která je našim dlouholetým partnerem a nutno říci, že bez její pomoci by stezka nikdy nevznikla. 

Kdy plánujete stezku otevřít?

Příprava zabrala více než rok a předpokládáme, že Farmaceutickou naučnou stezku otevřeme na jaře, a to v březnu či v dubnu. Záleží na tom, jak brzy přijde jaro a začátek vegetačního období. Rozhodně o jejím otevření budeme veřejnost informovat.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace