Recenze: Nové zpracování Aladina trpí na přílišnou snahu odlišit se od originálu

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Od původního snímku uplynulo už dlouhých 17 let
Od původního snímku uplynulo už dlouhých 17 let Zdroj: imdb.com
Namísto nových příběhů přichází studio Disney v posledních letech s přetáčením těch největších animovaných hitů své historie. Po Krásce a zvířeti, Knize džunglí, nebo Dumbovi se snaží zaujmout mladou generaci diváků. V letošním roce se publikum dočkalo také pohádky s pouličním zlodějíčkem a jeho věrným přítelem Džinem v hlavních rolích. Na rozdíl od předchozích snímků, které vznikly za použití live action technologie, však Aladin selhává právě při srovnání s původním filmem z roku 1992.  

Kontroverzní režisér přináší malé změny v příběhu, ty tentokrát snímku spíše ubírají

Na režisérské křeslo usedl uznávaný Guy Ritchie. Pod jeho práci z poslední doby spadá například rozjetá série o Sherlocku Holmesovi s Robertem Downey Jr. v hlavní roli nebo předloňsky nevalně přijatá Legenda o meči krále Artuše. Co se jeho rukopisu týče, je znatelný především na zpracování vizuálních efektů. Ty jsou však nevyrovnané a mnohdy ruší při pohledu na krásně zpracované kulisy města Agrabah.

Příběh většinu času kopíruje původní scénář, bohužel je však přesně o 40 minut delší než starý animák. Scény a linie se navíc sice snaží o prohloubení charakterů jednotlivých postav, převážně ke konci snímku však nefungují a diváka ruší od pohádkového zážitku. Převedení starých scén ovšem vypadá působivě, a dětem 90. let vlije do žil alespoň nějakou dávku nostalgie.

Strach z obsazení Willa Smitha byl nakonec neopodstatněný

Herecké obsazení přehrávající příběh zloděje, který ke kouzelné lampě přišel jako slepý k houslím, neobsahuje příliš veleznámých jmen. Menna Massoud a Naomi Scott však hrají velmi přesvědčivě. Oba se se svým vyjadřováním a vzezřením výborně hodí ke stereotypům hlavních postav Aladina a Jasmíny. Ještě před uvedením snímku do kin začaly davy fanoušků na sociálních sítích bouřit ohledně obsazení Willa Smithe do role Džina z kouzelné lampy. Herec známý především pro své komediální schopnosti ovšem znovu dokázal, že tohle je jeho oblíbené hřiště. Nejen zpěv, ale hlavně humoristický projev provází Džina od jeho úvodních scén a baví tak celý sál. Na druhé straně listu představitel hlavního záporáka Jaffara, Marwan Kenzari, nezvládl napodobit památnou osobnost své kreslené verze a působí tak ve skrze jako generický zloduch lačníci po moci.

Dojem z muzikálu nenarušil ani český dabing

Nové pohádky v denních hodinách česká kina většinou nedávají v originálním znění, a tak jsem musel vyrazit na promítání s českým dabingem. I přes úvodní sekvenci zvykání si nakonec obraz se zvukem vyjdou vstříc a vzniká relativně příjemný poslech. Film je z větší části stále muzikálem a v této oblasti naprosto exceluje. Choreografie a moderní provedení starším scénám sluší, stejně jako pohyby a schopnosti Džina během jeho sólových vystoupení, tady jsou vizuální efekty v naprostém pořádku.

Letošní zpracování Aladina není první ani poslední live-action předělávka, se kterou studio přišlo. V porovnání s předešlými pokusy však u Aladina dám přednost čistě animovanému originálu. Spoustu nápadů s předěláním původních scenérií vyšlo skvěle, stejně tak se těším na druhé shlédnutí s originálním hlasem výborného Willa Smithe. V žebříčku do dnešního dne vydaných filmů podobného typu se Aladin umístil na spodní polovině žebříčku, už v červenci ovšem přibude konkurence z řad nevyšších. Doufejme, že Simba, Mufasa nebo Timon s Pumbou zvládnou svou úlohu na jedničku.

7/10

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace