Novinář si musí umět udělat ze všeho legraci, jinak by se zbláznil

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Karel Páral na DOD
Karel Páral na DOD Zdroj: Petra Kornetová
Studenti maturitních ročníků jsou lidé s rozpolcenými myšlenkami. Momentálně se nacházejí v období plném příprav na "zkoušku zkoušek", která je v květnu čeká na jejich alma mater. Už teď ale hledají místo, kde stráví další důležitou etapu svého života - studium na vysoké škole.

Všichni zájemci o studium vypadají během dne otevřených dveří dost podobně. V obličeji plachý výraz zatoulané ovečky, nervózně nakukují zpoza rohů do výukových místností a ztrácejí dech, pokud na ně promluví někdo cizí. Nakonec se ale ukáže, že je každý z nich velice zvídavý člověk, který nenechal nic náhodě a přišel si informace o studiu na univerzitě zjistit osobně. A to je dobře.

Na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Univerzity Palackého v Olomouci provádějí zájemce o studium samotní studenti. Uchazeči se tak dozvědí to nejdůležitější ze studentského života budoucích žurnalistů od těch nejpovolanějších. I díky tomu pak mají větší motivaci začít se studiem právě tohoto oboru. "O žurnalistice jsem uvažovala jenom okrajově, protože mě ve škole baví psát slohovky. Navíc mám vlastní blog a lidem se líbí to, co píšu," svěřila se Janka, gymnazistka z Prahy. "Během dne otevřených dveří jsem nejvíce ocenila možnost popovídat si s těmi, kteří už žurnalistiku studují. Dozvěděla jsem se, že nelze psát jen o věcech, které se nám líbí a ke kterým máme vztah. Mnohdy je to referování o tématech, která rádi nemáme. V tom spočívá asi hlavní rozdíl mezi profesionálem, tedy novinářem, a laikem. Umět se vyjádřit nestranně a přitom si zachovat tvář." Krom studentů se uchazečům věnovali i samotní vyučující z katedry žurnalistiky - zejména Karel Páral a Věra Bartalosová. Ti si pro maturanty a bakaláře uvažující o navazujícím magisterském programu připravili přehlednou prezentaci zachycující důležité informace ohledně studia. Během svého proslovu ukázali přítomným, že na katedře se nikdo nebojí ani lehkého humoru a nadsázky. To byla také jedna z věcí, která překvapovala. "Nechápeme, jak je možné, že se tady všichni pořád smějí a vtipkují. I když mají novináři pořád nějaký deadline, který může leckdy stresovat, a i když se musejí orientovat ve světovém dění, které je dost negativní, pořád se usmívají a mají energii na nějaký ten vtip," shodli se Kuba, Michal a Eva, kteří katedru navštívili.

Ostatně, jako zástupce studentů žurnalistiky na Univerzitě Palackého můžu říct jen to, že smích je naší jedinou obranou proti negativnímu obrazu světa v médiích. Kdybychom si z toho nedělali legraci, zbláznili bychom se. Doufáme, že se nám podařilo nasměrovat ambice budoucích maturantů směrem k našemu oboru. Žurnalistika nás provází každý den, a právě kvůli nízké profesionalitě bývá velké množství mediálních konzumentů silně zmanipulováno. Ostatně právě manipulace je to, co považujeme na naší katedře za zlo, proti kterému vedeme válku. A je to boj, který stojí za to.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace