Nový vinařský zákon vzbuzuje kontroverzi

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Oceán z plastu
Oceán z plastu Zdroj: film Oceáan z plastu
Česká republika - Od ledna letošního roku platí v České republice nový vinařský zákon. Jde o to, že vinaři musí plnit sudové víno do jednorázových bag-in-boxů, což jsou plastové pytle, které by neměly jít znovu naplnit. Vláda se takto snaží zabránit pančování vína. Zároveň se vyskytl zásadní problém. Ještě před uvedením zákona v platnost se na internetu objevil volně prodejný ventil pro opětovné plnění pytlů, zařízení, popírající smysl opatření. V době, kdy celý svět bojuje proti extrémní spotřebě jednorázově použitelných plastů se tento zákon zdá podivný a nesmyslný.

Největší dopad má však změna na samotné zákazníky vinoték. Cena vína se zvedla až o deset procent. Prodejci si navíc stěžují na špatnou manipulaci s pytli a na hromadění prázdných obalů, které jim zabírají místo. Pytle mají maximální objem dvacet litrů, zatímco do sudu se vejde až padesát litrů vína. Používání nerezových KEG sudů pro ně bylo jednodušší v tom, že dodavatel dovezl sud plný, odvezl si prázdný, a tím pádem nezabíraly místo. Majitelé vinoték volají po vysvětlení.

Tento zákon neplatí pro velkovýrobce a dovozce. Poškozuje tedy tuzemské vinaře, kteří produkují kvalitní české a moravské víno. Zákon to však vysvětluje nejednoznačně. Výrobcem vína je totiž i ten, kdo si ho nechá vyrobit, například vinotéka nebo restaurace. Právě tato definice je zavádějící.

Na druhé straně Evropská komise a pokrokové státy celého světa schvalují nová pravidla pro výrobu plastových výrobků. Stanovují maximální možné množství, které lze vyrobit. Snaha nahradit jednorázově používané plasty recyklovatelnými materiály se ve vinařském zákoně příliš neodrazila.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Listopad 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace