út., 6. listopad 2018 09:34

Opravdu mají být zvířata týrána kvůli naší spotřebě?

Něčemu takovému se přece nedá ubližovat Něčemu takovému se přece nedá ubližovat Zdroj: Tereza Šolcová
Téměř každý člověk denně používá nějaký kosmetický výrobek, který pochází z firmy, která testuje své produkty na zvířatech. Někdy by nás ani nenapdlo, že právě tato firma provádí takto drastické testování, protože si hraje na BIO nebošetrný produkt k přírodě. Jako příklad uvedu dva typy testů na zvířatech. Test oční dráždivosti - používá se ke stanovení akutní dráždivosti látky po přímé aplikaci do oka. Obvykle se použijí alespoň tři dospělí králíci pro test jedné látky. Každému králíkovi, který je znehybněný a při vědomí, se látka aplikuje do oka, zatímco druhé oko slouží jako kontrola. Králíci nemají mrkací reflex a produkují daleko méně slz než člověk, což usnadňuje aplikaci chemikálií. Během testu dochází k zakalení oka, zčervenání a otoku víček. Viditelné vředy a mokvání očí je možné popsat 21 dnů po aplikaci jedné dávky. Zvířatům obvykle nikdo neposkytuje žádné bolest tišící prostředky. Přitom může tento test částečně nahradit test na oční rohovce krav a kuřat z jatek.

Test LD50 = Lethal Dose 50% (test toxicity na celé tělo). Označení Lethal Dose 50% znamená v překladu "poloviční smrtelná dávka" a nazývá se tak jeden z nejkrutějších testů prováděných na různých druzích zvířat včetně koček a psů. Cílem je určit množství látky způsobující smrt poloviny pro test použitých zvířat. Vždy stejně početným skupinám zvířat jednoho druhu se postupně aplikují různé dávky jedné látky, a to tak dlouho, než laboratorní pracovník nalezne množství látky, při kterém zemře polovina jedinců ve skupině. Závěry vyvozené pro člověka na základě tohoto testu velmi často neodpovídají skutečnosti, protože mezidruhové rozdíly ve vstřebávání látek, v jejich metabolismu a vylučování jsou značné.

Nepříjde vám to zbytečné, když si představíte, že zvíře, které má duši a vnímá, co se kolem děje, musí podstupovat takové metody a to jen kvůli lidem?


Dobrá zpráva ale je, 
že v Evropské unii je zákaz testování kosmetických produktů na zvířatech a parlament chce dokonce prosadit, aby se tento zákaz rozšířil do celého světa. Z druhé strany je ale například v Číně test na zvířatech povinný a dokonce některé firmy z Evropské unie posílají své výrobky na testy do Číny, aby tak obešly zákaz v EU. I když sice platí tento zákaz v EU, bohužel pořád 80 % zemí na světě stále provádí testování kosmetiky na zvířatech.

Můžeme si sice říct, že jeden človek nic nezmůže, opak je ale pravdou. Každý člověk, co se rozhodne podpořit značky, které jsou CRUELTY-FREE, je velkým přínosem pro celosvětovou pomoc těmto zvířatům.
Na záv
ěr uvedu několik značek, které testují své produkty na zvířatech a přitom byste to do nich nejspíš vůbec neřekli - Avon, Benefit Cosmetics, Biotherm, Chloe, Estée Lauder, Dior, Lancome, L`Oreal, Garnier, Gillette Co., Venus, Origins, Oriflame, Nivea, Neutrogena, Nars, Mary Kay, Max Factor, Maybelline, M.A.C., Vichy, Sephora Cosmetics, Yves Rocher,...

Prosím, zamýšlejte se nad tím, co kupujete.