st., 2. prosinec 2015 09:45

PechaKucha Night Olomouc

Olomouc - Další ze série PechaKucha nocí zavítala v pátek 20. listopadu do olomouckého Divadla hudby. Pechakucha, tentokrát s podtitulem Queer, byla zároveň jedním z vrcholů doprovodného programu olomouckých ozvěn festivalu filmů s gay/lesbian tematikou Mezipatra. Na prknech divadelního sálu mohli návštěvníci zhlédnout prezentace zajímavých osobností a organizací navázaných na LBGT komunitu.

PečaCo?

Že nevíte, co si pod slovem PechaKucha (vyslovuj Pečakuča) představit? Jedná se o diskuzní platformu vytvořenou dvojicí tokijských architektů Markem Dythamem a Astrid Kleinovou, která byla původně určená pro prezentaci architektonických studií a výměnu názorů. Od architektury už pak byl jen krůček k umění, hudbě, fotografii a vlastně všemu možnému, co vás napadne. Každý prezentující má na představení své práce časový limit 400 vteřin, tedy 6 minut a 40 vteřin. Díky tomu se nestane, že by prezentace nudila. První česká Peča se konala v Praze v roce 2007, od té doby se šíří do dalších měst a nabírá další a další fanoušky.

Tak trošku jiná PechaKucha

Poslední olomoucká Peča představila ve spolupráci s festivalem Mezipatra organizace a jednotlivce, kteří sami sebe řadí do škatulky queer – tedy volně přeloženo "zvláštní". Věděli jste, že zpěvačka, skladatelka a malířka Vladivojna La Chia vlastnoručně namalovala sedm set obalů své poslední desky, založila metalovou skupinu Vladivojsko a dala se na kresbu komiksů? Olomoucká organizace Ollove zase představila své aktivity na poli kulturního vyžití (nejen) gay/lesbian scény – můžete si s nimi třeba zahrát bowling, zaházet pétanque, navštívit taneční pro páry stejného pohlaví, autorská čtení nebo vědomostní kvízy a mnoho dalšího. Toulavý fotograf Juraj Sosna představil fotografie ze svého putování po Rumunsku - příběhy lidí, na které cestou natrefil anebo fotky kamarádů stylizovaných do podob svatých. Ondřej Plešmíd z organizace Proud představil boj za práva párů stejného pohlaví na to, mít vlastní děti a adoptovat je. Kavárna Druhý Domov prezentovala hlavně své prostory, které využívá skupina Ollove pro autorská čtení a kvízy. Ladislav Zikmund-Lender odtajnil části připravované knihy, která se zaobírá skrytými symboly gay/lesbian tematiky tuzemského umění v dobách, kdy ještě podle společnosti nebylo úplně "oukej" být kluk na kluky nebo holka na holky. Poslední prezentaci si vzali na triko Mark Ther a Ondřej Vicena.

Zobrazeno 2115 krát
Naposledy upraveno: út., 5. březen 2024 16:20
Pro psaní komentářů se přihlaste