Přehled: Na jaře nás čekají cony i fanouškovské srazy

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Lednový Pragoffest 2019
Lednový Pragoffest 2019 Zdroj: Karolina Marková
Holdujete nejrůznějším conům a fanouškovským srazům nebo uvažujete, že byste rádi takovou akci navštívili? Ať tak či onak, letošní jaro bude opět na podobné akce velmi bohaté. Zde jsou některé z nich, které letos můžete navštívit.

Když se sejdou fanoušci
Pokud tápete, co přesně znamená slovo „con“, je to zkratka z anglického slova „convention“ čili setkání. Toto označení se vžilo pro nejrůznější fanouškovská setkání, která mohou být například zaměřená přímo na určitý seriál, film, hru, nebo mohou být multižánrová, kde se setkávají fanoušci různých popkulturních fenoménů. V Česku proběhne ročně asi 50 conů a festivalů zaměřených na různé odvětví popkultury - od filmů a seriálů, přes hry až po literaturu. Témat je zkrátka spousta. 
Program je většinou v podobě tématických přednášek, které tvoří jak samotní fanoušci, tak třeba i odborníci. Nechybí ani různé workshopy, hry a jiné aktivity. Často se na conech pořádají i různé turnaje a soutěže, z nichž nejpopulárnější jsou cosplay soutěže. Ty mohou být jen malé v rámci jednoho conu, nebo velké kvalifikace, z nichž se postupuje na celoevropské soutěže. Ostatně cosplayery samotnými se to na takových akcích jen hemží. Není tak problém potkat Lorda Voldemorta, Wonder Woman, Dartha Vadera nebo Naruta.

Hvězdné války, anime nebo Zaklínač

Pokud jste fanoušky světa J.J.R. Tolkiena, poznačte si do diáře datum 22. - 24. února. V Praze se totiž bude konat akce Oslava zničení Prstenu: Aneb vítání jara 2019. Krom tematických přednášek proběhne také piknik a průvod.

Už ve středu 13. března se bude konat v Plzni první ročník Co.conu. Ačkoliv se jedná pouze o jednodenní festival, slibuje zajímavý program v podobě různých přednášek, workshopů či atrakcí.

Hned další víkend, v sobotu 29. a neděli 30. března, bude v Praze probíhat Star con. Jedná se o víkendový con, zaměřený především na fenomény Star Trek, Hvězdné války a Hvězdná brána, ale i na mnoho dalšího. V neděli se navíc uskuteční i Pochod fantazie. Kostýmový průvod Prahou, od Václavského na Staroměstské náměstí.

Dalším tematickým setkáním bude Blavicon, který proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. dubna v Táboře. V rámci něj se ocitenete ve středověkém světě Zaklínače. Ojedinělá akce, která se bude konat i ve stylovém prostředí Housova Mlýna, slibuje krom přednášek, workshopů, turnajů a cosplaye také řadu koncertů. Mezi nimi i koncert kapely Percival, která se postarala o hudbu ke hře Zaklínač 3: Divoký hon.

Začátek května pak bude patřit všem fanouškům Hvězdných Válek. Po celém světě se totiž slaví v sobotu 4. května den Star Wars, který vznikl díky podobnosti data v angličtině „May the fourth“ s „May the Force be with you“ neboli slavnou větou z filmů „Ať tě provází Síla“. Slavit se bude v Praze, a to pochodem ve Star Wars kostýmech z Václavského náměstí, a poté v Holešovicích, kde proběhne zbytek oslav. Program bude zaměřený jak na dospělé v podobě přednášek, tak i na děti v rámci různých dětských aktivit.


Další květnovou akcí bude Fujoshi/Fudanshi festival v Praze. Jedná se o con určený dospělému publiku zaměřenou na japonské Yaoi. Tedy žánr anime filmů a seriálů, ve kterém hraje prim láska mezi muži a homosexualita. Díky tomu zde platí věkové omezení vstupu od 15 let.

Závěr května bude pak tradičně patřit Animefestu, největšímu conu u nás. Přestože se animefest původně zaměřoval jen na japonské amime, rozrostl se v poměrně multižánrovou událost. Ani letos nebudou chybět davy šikovných cosplayerů, které bude možné obdivovat nejen na cosplay soutěži. Svou účast rovněž přislíbilo několik cosplayových špiček ze zahraničí. Animefest proběhne tradičně na brněnském výstavišti od pátku 24. do soboty 25. května.

Jarní conovou sezónu pak zakončí jednodenní hudebně-šermířský festival Pevnost, pořádaný popkulturním časopisem Pevnost v sobotu 25. května v Praze. Chybět zde nebudou besedy s redaktory časopisu nebo některými spisovateli fantasy.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace