Prestiž jménem Oscar

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Oscars 2018
Oscars 2018 Zdroj: Oscars.org
Pozlacená malá figurka muže, kterou chce mít doma každý, kdo se pohybuje ve filmovém světě. Jeho předávání každoročně doprovází trapasy, hnutí, móda a někdy i velká nespokojenost, ale jak vlastně začalo předávání filmových cen, které má za sebou skoro devadesátiletou tradici? Proč právě Osca? A kdo ještě nevlastní tuto cenu a možná by měl?

V roce 1927 vznikla Akademie filmového umění a věd, jenž dala za vznik i ceně, která se poprvé předávala v květnu 1929 v hotelu Roosevelt v Los Angeles a slavnostního ceremoniálu se účastnilo asi jen 250 osob. Výsledky byly předem znát a vznikla pravidla, která se dodržují dodnes, například musí zaznít věta …and the Oscar goes to…Hlasování a nominace probíhá ve dvou fázích. V té první obdrží členové Akademie hlasovací lístky, které vyplní podle sebe a pošlou je zpět do firmy, jež se o lístky stará. Po sečtení lístků s návrhy na nominaci obdrží nový lístek, kde hlasují o nejlepší filmy, které pak budou slavnostně vyhlášeny. Tento celý proces není vůbec jednoduchý, jelikož členů Akademie je přes šest tisíc po celém světě. Členem se stanete jedině tak, že na Oscara budete nominováni, tudíž sem patří i Miloš Forman, Jiří Menzel, Miroslav Ondříček nebo Jan Svěrák. Největším nešťastníkem byl do roku 2017 skladatel Kevin O’Connell, který byl nominován celkem dvacetkrát. Svoji nominaci proměnil konečně v roce 2017 za hudbu k filmu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Naopak nejvíce sošek si odnesl Walt Disney, který jich získal neuvěřitelných 25. Nejvíce Oscarů, tedy jedenáct, proměnily tři filmy: Ben-Hur z roku 1960, všem známý Titanic v čele s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem a Pán prstenů: Návrat krále. Zlatou sošku například nevlastní herci jako je Johhny Depp, Brad Pitt, George Lucas nebo herečka Winnona Rider.

Poprvé se výsledky vysílaly v televizi po USA a Kanadě v roce 1953 a dnes se vysílá ve více než dvě stě zemích světa. Slavnostní ceremoniál se koná vždy poslední neděli v únoru, ale existují výjimky jako třeba letos, kdy byl galavečer posunut o jeden týden ve prospěch zimních olympijských her. Například v roce 1968 se přesunul o dva dny kvůli pohřbu Martina Luthera Kinga a v roce 1981 o den z důvodu atentátu na prezidenta USA Ronalda Reagana.

Pokud člověk věnuje pohled sošce, měl by především znát jméno Emilio Fernandez. Právě tvář Emilia byla předlohou pro obraz výtvarníka Cedrica Gibbonse, který byl poté předlohou pro již známou sošku, jenž vytvořil sochař George Stanley. Původní a oficiální název zní Cena Akademie za zásluhy, název Oscar je pouhá přezdívka, o jejímž vzniku se dodnes neví, ale nejpravděpodobněji na něj přišla knihovnice Akademie Margaret Herrick, která při pohledu na sošku podotkla, že soška vypadá jako její strýček Oscar. Akademie tuto přezdívku oficiálně uznala až v roce 1939. Oscar je 34 centimetrů vysoký, váží 3,85 kilogramů. Zobrazuje rytíře, který drží meče a stojí na kotouči filmů. Tento design se od roku 1929 nezměnil, jediné, co se změnilo, je podstavec se sériovým číslem a štítkem na kterém stojí.

 

Udílení cen Akademie je velká událost roku, která probíhá v samotném srdci Hollywoodu v Dolby Theatre. Ocenění se uděluje ve 24 kategoriích a film Tvář vody má letos třináct nominací. V nadcházejícím ročníku večerem provede známý moderátor Jimmy Kimmel, který se osvědčil už v předešlém roce. V minulosti jsme jako hostitele mohli vidět herce jako Chris Rock, Neil Patrick Harris, Hugh Jackman nebo známou moderátorku Ellen DeGeneres.

 

Letošní již devadesátý ročník předávání cen Oscar se koná v neděli 4. března. V České republice ho bude vysílat ČT2 ve 2 hodiny ráno. V kategorii nejlepší film je nominováno celkem devět významných a zajímavých snímků jako například drama Akta Pentagon: Skrytá válka, válečný film Dunkerk nebo film Tři billboardy kousek za Ebbingem, který sklízí velký úspěch.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace