Při podzimním přepadení bacilem raději omezte sport. Tělo potřebuje zápasit

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Zdravý životní styl pro šťastný život
Zdravý životní styl pro šťastný život Zdroj: shutterstock.com
Říkáte si, že je ten pravý čas spálit všechny letní zmrzlinky, dortíky a míchané drinky? Že je ta nejlepší doba bez tropických veder na vyběhnutí nebo jiné sportovní vyžití? A pak přijde chřipková epidemie, všude v prostředcích hromadné dopravy pokašlávající spolucestující a vy cítíte, že už vás též bacil bacil? Měli byste a nadále oddávat sportovním radovánkám či pár dní počkat a dát tělu odpočinek, po kterém volá? 

Za naši odolnost vůči virovým nebo bakteriálním onemocněním může imunita neboli obranyschopnost. Ta je naší součástí po celou dobu našeho života. Záleží jen na nás, jak se k ní budeme chovat a starat se o ni. Pokud se zdravě a pravidelně hýbeme, jsme střídmí v jídle a alkoholu, naši opatrnost nám vrátí v podobě ochranného štítu, který jen tak obyčejné kýchnutí spolucestujícího nezlomí a my se jeho moribundusem nenakazíme. Pokud to s pohybem přeháníme, nebo provozujeme takzvaný gaučink, nemá náš štít co utužovat a vytvářet. Může se tedy stát, že se ráno probudíme s knedlíkem v krku a nudlí u nosu.

Pokud už tento stav nastane a v našem těle koluje nezvaný host, měli bychom spíše zvolnit a věnovat se například pomalejší chůzi nebo józe. Dechová cvičení mohou našim dýchacím cestám výrazně pomoci.

Stará dobrá rada, že vše se má vypotit, má sice na svém šprochu pravdy trochu, ale neplatí to u pocení při sportování. V případě, že už cítíme zvýšenou teplotu okolo 37,5 °C, měli bychom zvolnit a svému tělu skutečně dodat síly v podobě regenerace a odpočinku s dostatečným přísunem tekutin a vitamínů.

V případě, že bychom svoje tělo neposlechli a vydali se například do posilovny i přes zvýšenou teplotu, způsobili bychom více škody než užitku. V první řadě bychom si v tomto stavu zahrávali s dehydratací, dále by pak naše svaly zažívaly jakýsi rozpad a cítily se mnohem více přetěžované, než běžně bývají. Zcela určitě by nám rovněž nepoděkovali ani kolegové, kteří s námi tělocvičnu sdílí. Nikdo z nás přeci nechce být nemocný.

Důležité je tedy všem nemocem předcházet. Zázvor, med a citron jsou dobří přátelé a skvělí pomocníci v našem životě. Otužování a pravidelný pohyb, úsměv na tváři a klidná mysl – vzhůru do života!

Naposledy upraveno:
Pavla Hajpišlová

Milovnice sportu, kultury a médií ve všech sférách. Přispěvatelka do pořadu Zprávičky na ČT:D. Moderátorka kulturních a sportovních akcí.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace