Proč by Gruzie mohla být dalším členem NATO?

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek Zdroj: Wikipedia commons
Malá země s velkým historickým dědictvím. Gruzie se netají svými prozápadními postoji a společně s Ukrajinou tvoří dva největší  nečlenské evropské spojence NATO. Gruzie se dokonce účastní mnoha operací  na straně NATO, jako například v Afghánistánu v rámci operace Resolute Support. Proč je Gruzie pro NATO tak důležitá a jak to, že není členem už dávno?

Gruzie se po rozpadu SSSR v roce 1991 vrátila zpět ke svému písmu, jazyku a prozápadní orientaci. Námluvy s Evropskou unií a NATO probíhaly již během devadesátých let a veřejná podpora neustala ani po válce s Ruskem v roce 2008. Právě naopak, krátký ale intenzivní konflikt s Rusy přesvědčil Gruzínce, aby ještě prohloubili spolupráci EU a NATO. Umožnění provozu americké vojenské základny v Gruzii zároveň vytváří tlak na Ruskou federaci, která je vojensky přítomná na okupovaných územích Jižní Osetie a Abcházie, která Gruzie považuje za svá.

Proč by se tedy měla Gruzie stát členem NATO? Protože má významnou geografickou polohu a blízké vztahy se Západem (ve zkratce). Gruzie se naléza na východním pobřeží Černého moře a také přímo sousedí s Ruskem. Zároveň sdílí hranici s Tureckem, které je členem NATO. V případě války by tedy Gruzie mohla být nástupním prostorem pro invazi do Ruska. Nebo také výbornou nárazníkovou zónou, díky převážně hornatému terénu.

Samotná Gruzie proti Rusku a jeho nárokům nemá moc šancí. Pokud by se však za ni postavili velcí spojenci, tak jako v pobaltských zemích, měla by mnohem lepší pozici pro vyjednávání a získala by mnohem více, než jen vojenskou ochranu. Poloha u Černého moře by mohla napomoci k obchodu s ropou, například z Kazachstánu, který naopak musí vést svou ropu přes ruské ropovody. Gruzie má tedy v rukou samé skvělé karty, a má i dobře rozehranou hru.

Proč tedy Gruzie ještě není členem NATO? Protože mezinárodní situace tomu nyní nepřeje. Současná krize na Ukrajině a přítomnost jednotek NATO v pobaltských zemí tvoří výbušnou směs okolností pro Ruskou federaci, která se stále více cítí ohrožená Západem. Vstup Gruzie do Severoatlantické aliance by tedy v tuto chvíli byl pověstnou poslední kapkou pro konflikt mezi NATO a Ruskem, což ani jedna ze stran nyní nechce riskovat.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace