První láska trvá celý život. Královna Alžběta s manželem slaví 73. výročí svatby

Ohodnoťte tento článek
(5 hlasů)
Manželé si prohlíží přání od pravnoučat
Manželé si prohlíží přání od pravnoučat Zdroj: Kensingtonský palác
Asi málokomu se podaří vzít si svou první lásku a strávit po jejím boku celý život. Nejdéle vládnoucí britská panovnice Alžběta II. to štěstí má. Dnes spolu s manželem princem Philipem slaví 73. výročí svatby. Kensingtonský palác při té příležitosti zveřejnil nové fotografie manželů otevírajících přání od svých tří pravnoučat ze strany jejich vnuka prince Williama - George, Charlotte a nejmladšího Louise.

Seznámili se, když bylo Alžbětě 13 let. Dlouhá léta si dopisovali a když bylo, tehdy ještě princezně Alžbětě 21 let, tak se vzali. Svatba mladé princezny budila velký zájem médií i ostatních občanů Velké Británie. Byl rok 1947, tedy ještě krátce po konci války a království bylo stále otřesené důsledky smrtelné i ekonomické pohromy. Svatba princezny a budoucí královny symbolizovala nový a lepší začátek. Statisíce lidí vyrazily do ulic Londýna, aby novomanželům popřály a aspoň na chvíli zahlédli kočár se svatebčany, miliony posluchačů po celém světě u radia hltaly každé slovo přímého přenosu. 

Jednadvacetiletá Alžběta si vzala o pět let staršího Philipa, prince řeckého a dánského. Alžběty otec a tehdejší král Jiří VI. si z počátku nebyl sňatkem jistý. Měl za to, že je jeho dcera na svatbu moc mladá a nechtěl, aby si vzala prvního muže, kterého potká. Mimo to se s Philipem pojila kontroverze - jeho švagr byl spojován s nacisty, proto se část Philipovy rodiny nemohla obřadu zúčastnit. Vytrvalost obou milenců nakonec krále obměkčila, se zásnubami museli ovšem počkat do Alžbětiných 21. narozenin. 

Před zraky dvou tisíců hostů si nakonec řekli své ano 20. listopadu 1947 ve Wesminsterském opatství. Svatební šaty si Alžběta musela pořídit z kupónů na oděvy, protože stále platil přídělový systém. Kupóny darem posílala britská vláda i občané. I svatební dort byl upečený z darovaných surovin. Na královské poměry nebyla svatba tolik honosná, novomanželům to však na štěstí jistě neubralo. Ani královská svatba se ale neobešla bez komplikací. Diamantová korunka, která držela princeznin závoj během cesty do opatství praskla. Díky pohotovosti a zručnosti královského klenotníka byla do obřadu jako nová.

Týden před prvním výročím se manželům narodil první syn a zároveň další nástupce trůnu princ Charles. Krátce na to dostal malý Charles sestřičku, princeznu Annu. Po letech se rodina rozrostla o další dva syny, prince Andrewa a Edwarda. Ze začátku mladá rodina hodně jezdila po světě, kde Alžběta často zastupovala svého nemocného otce. V roce 1952 byli zrovna na návštěvě africké Keni, když král umírál a z mladé princezny se stává královna. Korunovace proběhla o rok později, 2. června 1953. Nikdo tehdy asi netušil, že královna Alžběta II. se stane nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Možná ale tušil to, že manželství královského páru vydrží všechny manželské i politické krize. 

Jejich děti naopak takové štěstí neměly. První manželství Charlese, Anny i Andrewa skončilo rozvodem, stejně jako manželství královniny sestry princezny Margaret, které nebylo umožněno vzít si rozvedeného kapitána Petera Townseda.

Královský pár má dohromady čtyři děti, osm vnoučat a osm pravnoučat. Jejich manželství má stopu i v popkultuře - streamovací platforma Netflix od roku 2016 vysílá oblíbený seriál Koruna (v originále The Crown) zabývající se životem britské panovnice a její rodiny. Uznávaná britská spisovatelka a odbornice na královskou rodinu Ingrid Seward v roce 2018 vydala knihu Já a můj manžel, která se královskému páru podrobně věnuje.

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2021 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace