Recenze: Kočky jsou vrženy, dobrá satira, která mohla být lepší

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Kočky jsou vrženy
Kočky jsou vrženy Zdroj: Iveta Zdařilová
Spisovatel a marketingový expert Jakub Horák napsal necelých 300 stran politické satiry s prvky fantasy, která se odehrává před prezidentskými volbami. V knize se objevují postavy z české politické scény okolo roku 2017, mezi postavami najdeme například prezidenta Zemana, Babiše, Faltýnka, Sobotku, moderátora Moravce, ale také spoustu dalších postav známých z médií, kultury a politiky. Nedílnou součástí knihy jsou také postavy mnoha koček a kocourů, mezi kterými je také hlavní hrdina příběhu, zakladatel hnutí Nevím kocour Klapuška, nejsilnější soupeř Miloše Zemana v prezidentských volbách.

Jakub Horák napsal čtivou knihu pro nepříliš náročné čtenáře. V příběhu se setkáme s politiky tak, jak je známe, byť s trošku přibarvenými povahovými rysy. Kniha seznámí čtenáře s životem domácích mazlíčků, koček a kocourů, s jejich zálibou v halucinogenech a divokých zednářských karnevalových večírcích, zároveň i s jejich idejemi a čistými, přestože bláznivými plány. Politici se před volbami snaží jeden přes druhého nabízet ta nejlepší lákadla pro voliče a v jejich chování je cítit jistý zmatek, až zoufalost. Příběh je podaný vtipnou formou, většina čtenářů v ní pravděpodobně najde alespoň jednu pasáž, kdy se od srdce zasměje.

Ačkoliv je kniha zábavná, čtivá a zájem čtenářů byl tak velký, že proběhl dotisk, její děj byl aktuální jen velice krátkou dobu po jejím vydání. Čtenáři za deset let si tuto knihu možná přečtou a nostalgicky zavzpomínají na předchozí volební období, o příběhu se však nedá říct, že by byl nadčasový. Pokud se čtenář rozhodne, že by si knihu chtěl přečíst i dnes, dva roky po jejím vydání, asi mu poslouží jen jako oddechová četba před spaním, ve které nenalezne příliš velký čtenářský zážitek.

Kniha se mně zdá povedená. Její četba není náročná a příběh nadchne svým začátkem i koncem. Osobně bych ji nedoporučila voličům Zemana a Babiše, i ti v ní ale mohou naleznout pobavení a oddych, možná i jiný pohled na politiky, než sami mají. Jakub Horák nabídl českému trhu knihu s prvky politické satiry, která čtenářům v dnešní době chybí. Přestože srovnávat Kočky se Švejkem je neadekvátní, pokus se tomuto stylu přiblížit se autorovi vyplatil a na knihu pomocí crowfundingu vybral tři čtvrtě milionu korun, což vypovídá o velkém zájmu čtenářů.

Pokud se chcete dozvědět více o programu hnutí Nevím a pobavit se nad některými kočičími nápady, kniha je určená přesně pro vás. Neotálejte však, protože příběh je vázaný na dobu, která se nenávratně každou minutou stává minulostí.

Hodnocení: 75%

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace