RECENZE: Nikdynoc - tam kde slunce nikdy nezapadá

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
„Tolik knih, a tak málo století"
„Tolik knih, a tak málo století" Zdroj: databazeknih.cz
O knize Nikdynoc, kterou napsal Jay Kristoff, slyšel snad téměř každý fanoušek fantasy žánru. Kniha je plná vrahů, krve a pomsty. Prostě klasika, kterou všichni milujeme. Je to ale tak nadpozemsky úžasná kniha, jak všichni říkají?

Nikdynoc je prvním dílem trilogie. Ještě než se stihla kniha vydat, těšila se velkým ohlasům čtenářů. To ale samozřejmě nebylo žádné překvapení, když autorem knihy je samotný Jay Kristoff. Spoluautor úžasné série Illuminae, které letos vyšel její poslední díl Obsidio.

Hlavním důvodem, proč už od počátku byla tato kniha zajímavá, byla její surovost. Samotný začátek čtenáři napoví, že nepůjde a klasickou young adult knihu, kde je trocha krve, krutosti a podobných věcí. Doslova bych řekla, že celá kniha je potřísněna krví, prolezlá vrahy a jejich oběťmi a hlavně jí celou prostupuje temnota až do poslední stránky.

Co mě v knize ale doslova uhranulo, bylo vykreslení hlavní postavy. Kniha je psaná formou vyprávění. Vypravěč hlavní postavu, Miu, popisoval jako vraha bez soucitu, jež spálí celé město na popel. Jako vraha beze jména, o němž si jenom stíny šepotají. Když se však člověk pročítá stránku za stránkou, zjišťuje, že Mia není až tak chladnokrevný vrah, jak se na první pohled zdá. Patří vůbec tam, kam se vydala? Každopádně i ostatní postavy měly své osobní kouzlo, například chlapce jménem Pšt jsem si zamilovala pro jeho tajemnost. Ze stejného důvodu jsem si oblíbila a Pána Čepelí. Musím ale uznat, že snad všechny charaktery v knize se mi svým vlastním zvláštním způsobem opravdu zamlouvaly.

Abych ale jenom nechválila, mám ke knize i pár výtek. Co jsem absolutně nepřenesla přes srdce, byl nespočet pravopisných chyb. Snad v každé knize se s něčím takovým setkávám, ale v této knize bylo těch chyb opravdu nadmíru. Mám nakladatelství CooBoo opravdu ráda, ale poslední dobou mám dojem, že pravopisné chyby jsou jejich slabinou.

Dále, co mě trochu rušilo od čtení, byly poznámky pod čarou. Myslím si, že autor mohl tyto poznámky vložit do normálního textu. Některé bych úplně vynechala. Nicméně, po čase jsem si na ně zcela zvykla.

Co bych také velmi kladně chtěla ohodnotit je samotná obálka. Ve vráně můžeme vidět kocoura, karnevalovou masku, meč, ruku, klíč a mnoho dalších vzorů. Když ale člověk sundá hlavní přebal, objeví krásný matný podklad, na němž se leskne černá vrána. Je to naprosto úchvatný pohled. Pro mě zatím ta nejhezčí obálka v mé knihovně.

Jedná se vůbec o YA?

Zpočátku se také vedly horečné diskuze o tom, zdali by se v České republice kniha měla zařazovat do YA. Jde totiž o knihu, kde se objevuje i sexuální tématika. Ale vzhledem k tomu, že YA nemá přesnou věkovou hranici, zůstalo toto téma otevřené. Vždyť young adult přeci doslova znamená “mladý dospělý,“ tak proč by tam kniha nemohla být řazena?

Kniha bude mít i vlastní adaptaci.

Pokud jste ale knihu už četli a líbila se vám, tak vás možná ještě něčím potěším. Kniha má takový úspěch, že nakonec bude mít i svůj vlastní webseriál. A podle prvních fotek z natáčení se máme skutečně na co těšit.

Takže jaký je vlastně můj názor? Kniha je úžasná, překousla jsem pravopisné chyby a užívala si plynutí děje. Rozhodně knihu doporučuji. Sice se ji někteří možná zaleknou kvůli její obsáhlosti (má cca 500 stran), ale rozhodně se nemáte čeho bát. Začnete první stranou a než se nadějete, budete u konce a nešťastní, že si na pokračování musíte ještě počkat.

Nikdynoc (Nevernight)

Autor: Jay Kristoff

Žánr: Fantasy/Young adult

Rok vydání: 2019

Nakladatelství: CooBoo

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Únor 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace