Procházka po ledovci Vatnajökull ve vás vzbudí smutek i štěstí

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Procházka po ledovci.
Procházka po ledovci. Zdroj: Veronika Capáková
Ledovec Vatnajökull je největším ze všech ledovců, které na Islandu máte možnost vidět. Kromě toho pokrývá i nejvyšší horu celého ostrova, Hvannadalshnjúkur. Z jeho okrajů vyčnívá přibližně 20 ledovcových splazů, které mají vlastní názvy, ale velkým tématem, který hýbe celým ostrovem je klimatická změna, která dorazila i na toto území. Během celého století se vytratilo již 10 % z celkové plochy ledovců. My se s našim průvodcem vydáváme na Svínafellsjökull, abychom zjistili, jak moc jsou obavy na místě.

Procházka je na tři hodiny a uzpůsobená i turistům s menší fyzickou kondicí. Začíná se v informačním bodu agentury, která má naši tour na starosti. Vyfasujeme boty, mačky a cepín. Dodávkou vyrážíme blíž k ledovci a od zastavení auta musíme jít ještě 20 minut až se konečně dostaneme k mostu, který přejdeme přímo až pod ledovec. Je mohutný, nekončící a zároveň naprosto krásný díky své modrobílé barvě. Svínafellsjökull budí respekt a jakmile se na něm ocitnete, uvědomíte si, jak maličcí jsme lidé. Je to opět jeden z důkazů, kdy nám příroda dává jasně vědět, kdo je tu pánem. Cesta vede kolem kamenů, které na sobě mají třeba i 200 let starý mech. Je to jediná flóra, kterou na ledovci můžete vidět. 

Až vystoupáte výš, polije vaše tělo i mysl pocit štěstí. Máte dobrou náladu, že právě vy stojíte na kopci ledovce a vidíte tu nádheru pěkně zblízka. Slyšet průvodce říkat, že ledovci tají několikrát rychleji než dříve a nestačí se obnovovat, dojde vám, že procházku na ledovci už možná další generace dětí zažijí jenom ve videu. Obklopil nás smutek a zároveň trochu bezmoc, protože vidíme, že problém je opravdu rozlehlý a nemá jednoduché řešení.

Procházku po ledovci naprosto doporučuji. Je to krásná podívaná, při výšlapu zapomenete na okolní svět a užíváte si přítomnost daného okamžiku.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace