Rozhovor: Kdo navštěvuje Vědeckou knihovnu?

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Studenti Filozofické fakulty UP to mají do knihovny coby kamenem dohodil, ale jak jsou na tom zapálení čtenáři z jiných oborů? Jedna z knihoven, kde je snad vše, na co si jen vzpomenete, je olomoucká Vědecká knihovna. Tamější knihovnice Magdy Kurdíkové jsem se ptala, jak to tam chodí.

V dnešní době všeobecně ubývá lidí, kteří čtou knihy, většina se zaměřuje na internet. Jak je to ve vaší knihovně?

U nás v knihovně úbytek čtenářů nezaznamenáváme. Naopak, mám pocit, že každým rokem se registruje víc a víc lidí. Obecně to přičítám jednak množství nově příchozích studentů (a starší zůstávají), jednak rostoucím cenám knih. Vstříc technice vycházíme také, a to možností vypůjčit si elektronické čtečky knih.

Jaké jsou věkové kategorie čtenářů, kolik je stálých čtenářů a kolik jednorázových či zvědavců?

Naše knihovna umožňuje registraci čtenářům od patnácti let věku. Nicméně pravidelnými návštěvníky jsou i rodiče, kteří půjčují knihy pro své děti, a to jakéhokoli věku. Pod názvem Vědecká knihovna si spousta lidí představí regály plné skript, encyklopedií a studií, ale jelikož jsme jedna z knihoven, která má právo povinného výtisku, naleznete u nás veškerou českou knižní produkci, tedy i knihy pro děti, samozřejmě beletrii, cokoli vás napadne. Proto i spektrum čtenářů je široké, od dětí, pro něž půjčují rodiče, po seniory. Nejvíce je vysokoškolských studentů a lidí středního věku. Zajímavostí je, že výrazně převažují ženy čtenářky nad muži čtenáři. Převážná většina jsou čtenáři stálí. Jednorázových výpůjček (a to pouze do studovny, nikoli absenčně) je jen pár do měsíce. Zvědavců je taky jen pár. Často je odradí to, že nevidí regály s knihami, jen výpůjční pult, u něhož vydáváme předem objednané knihy přinesené pro čtenáře ze skladu. Mnohým tento způsob výběru a půjčování knih nevyhovuje, a tak volí jiné knihovny.

Patří mezi návštěvníky knihovny převážně studenti, nebo i „normální lidé“?

Na první pohled nejde jednoznačně určit, zda je nový čtenář student, či ne. Tuto otázku při registraci neklademe. Mladých lidí mezi 15 a cca 25 lety je však hodně a můžeme předpokládat, že o studenty jde. Před nějakou dobou jsme zavedli možnost užívat jako čtenářský průkaz také kartu ISIC; podle ní studenta (či pracovníka univerzity) poznáme. Ale tuto možnost nevyužívají všichni studenti, takže uvést srovnání počtu studentů a lidu ostatního je bohužel nemožné.

Knihy jakých oborů jsou nejžádanější? Jsou k dispozici k vypůjčení i skripta?

Skript máme velké množství a všechnajsou k dispozici. Většinou necháváme jeden exemplář pouze do studovny, aby měli možnost do něj nahlédnout i studenti, kteří si nestihnou objednat a vyzvednout exempláře půjčované absenčně.

Nevím, jestli existuje statistika půjčování knih toho kterého oboru, obávám se, že ne. Ale ze své zkušenosti mohu potvrdit, že se hodně půjčují tituly právnické – není často pro studenta nutné (a finančně únosné) vlastnit všechnu potřebnou právnickou literaturu; také si uvědomuji velké množství lékařských odborných publikací. Obecně řečeno – čím větší obor (více studentů), tím více čtenářů-studentů půjčujících si příslušnou literaturu.

 

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace