Rozhovor: Protonové centrum v Praze pomáhá lidem vyléčit se z rakoviny. Pacienti ale především musí chtít sami, říká Tereza Novotná

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Pražské Protonové centrum se nachází v areálu Nemocnice Na Bulovce.
Pražské Protonové centrum se nachází v areálu Nemocnice Na Bulovce. Zdroj: www.ptc.cz
Praha – Tereza Novotná je součástí týmu na prestižní světové klinice léčby rakoviny. Každý všední den jí projde pod rukama několik pacientů postižených rakovinou. Téměř dva roky je nedílnou součástí uznávaného specializovaného týmu nukleární medicíny a jejím cílem je pomáhat takto nemocným lidem z více než čtyřiceti zemí po celém světě. „Snažíme se pomáhat, jak nejvíc to jde,“ říká odbornice v oblasti radiologie.

Co je PTC a komu pomáhá?
Protonové centrum v Praze (Proton Therapy Center) je soukromé zdravotnické zařízení pro léčbu nádorů. Jedná se o moderní klinické centrum, které pro léčbu pacientů s nádorovým onemocněním využívá metodu protonového záření.

Můžete nám ve zkratce vysvětlit, jak probíhá léčba?
Po bezplatné vstupní konzultaci a potřebných vyšetřeních se může přistoupit k samotnému ozařování. Protonová léčba se liší od klasického ozařování fotony tím, že dokáže přesněji zasáhnout nádor bez ozáření a poškození okolních struktur. Při první návštěvě Protonového centra stačí, když klinika bude mít k dispozici výsledky biopsie nebo histologie konkrétního pacienta. Potřebná vyšetření si PTC dále zajistí samo. Avšak čím více lékařských zpráv budou mít lékaři z centra k dispozici, tím dříve může být posouzen zdravotní stav a tím dříve bude moci být pacient zařazen do léčby.

Jaká je úspěšnost léčení?
V PTC se zaměřujeme na léčbu rakoviny prostaty, rakoviny prsu, nádorů u dětí, nádorů hlavy a krku, nádorů mozku a CNS, nádorů plic či zažívacího traktu a také na léčbu maligních lymfomů (pozn. nádory z lymfatické tkáně). Úspěšnost léčby závisí na konkrétním typu diagnózy a na stádiu, ve kterém je onemocnění zachyceno. Nicméně například u rakoviny prostaty, pokud je odhalena v časném stádiu, je úspěch až 99 %. Dále také až 80 % dětských pacientů se dnes úspěšně vyléčí v PTC.

Je léčba hrazena nebo si ji pacienti musí hradit sami?
U pacientů, kteří jsou čeští občané, je léčba hrazena ze standardního zdravotního pojištění. Pacienti přijíždějící ze zahraničí si pak léčbu hradí sami, tudíž se jedná o samoplátce.

Kde sídlí PTC? Je v České republice jen jedno pracoviště nebo více?
Sídlíme v Praze v areálu Nemocnice Na Bulovce, naše klinika je v České republice ojedinělá.

Může se na vás pacient obrátit sám nebo musí mít doporučení od specialisty?
Pacient se na nás sám obrátit může, a to buď telefonicky nebo přímo na recepci PTC. Zároveň musí projít komisí, která posoudí, zda je dotyčný vhodný pro léčbu v PTC a lékaři musí schválit přijetí pacienta. Ne každá diagnóza je vhodná pro léčbu protonovým zářením. Nicméně vždy je lepší mít předchozí doporučení přímo od konkrétního specialisty.

Dochází k vám pacienti pouze z Česka nebo i ze zahraničí?
Nejvyšší procento lidí, kteří k nám docházejí, jsou Češi. Máme ale také velkou zkušenost se zahraničními pacienty. V poslední zprávě vydané za minulý rok se na PTC léčili pacienti až ze čtyřiceti různých zemí.

Z jakého důvodu k vám přicházejí cizinci?
Z části nás navštěvují proto, že právě v jejich rodné zemi nebo v zemi, ve které aktuálně žijí, nemají takové centrum k dispozici. Zároveň naše pražská klinika je ve světě poměrně vyhlášená.

V čem spočívá vaše práce s pacienty?
Pracuji v diagnostické části PTC, a to na nukleární medicíně, kde provádíme vyšetření PET/CT. Moje práce spočívá v tom, že každé ráno nám přivezou radiofarmakum, které si poté připravíme a pro každého pacienta ředíme zvlášť. Pacienta přijmu, připravím ho na vyšetření a naaplikuji mu radiofarmaka. Po určité době si pacienta vezmeme přímo do vyšetřovací místnosti, kde dochází ke snímání určité části těla. Nakonec se vyhodnocují výsledky.

Co vás vedlo k tomu, abyste začala pracovat v takto specializovaném centru?
Hlavním důvodem bylo nejspíše to, že tento obor je v České republice tak moc specifický a ojedinělý. Také se nám pod ruce dostávají cizinci, a tudíž si můžeme procvičit cizí jazyky. Mimo jiné je nukleární medicína opravdu velmi zajímavá, protože můžu pracovat s farmaky, a celkově je to hodně různorodá práce. Avšak je to určitě náročné na psychickou stránku člověka, a proto tuto práci nemůže vykonávat každý.

Musíte být nějakým způsobem chráněni před zářením?
Musíme u sebe mít osobní dozimetr (pozn. zařízení k měření dávek ionizujícího záření), dále prstenový dozimetr, ten nám měří hodnoty nejčastěji v laminárním boxu, kde připravujeme radiofarmaka, neboť do rukou by zde byla dostána vyšší dávka záření než do zbytku celého těla. Osobní dozimetr se nosí u srdce a po celou pracovní dobu snímá dávku ionizujícího záření, kterou bychom případně dostali. Další ochranné prvky mimo nás jsou dveře, stěny a podlahy z olova.

Jsou zde pro vás nějaká zdravotní rizika?
Zdravotní rizika by neměla být žádná, i díky tomu, že jsme neustále kontrolováni prostřednictvím našich osobních přístrojů.

Jaké musí mít člověk vzdělání k tomu, aby mohl pracovat v PTC?
Záleží na tom, zda jsme přímo doktoři nebo radiologičtí asistenti. V případě doktora musíme mít vystudované všeobecné lékařství. V druhém případě pak stačí mít vystudovaný bakalářský obor Radiologický asistent. Takový obor nabízí vysoké školy například v Pardubicích, v Olomouci, v Praze na ČVUT nebo v Českých Budějovicích.

Mají vaši pacienti spíše negativní myšlenky nebo se snaží nějakým způsobem myslet pozitivně?
S myšlenkami je to hodně individuální. Někteří jsou hodně pozitivní a je to na nich také hodně znát, což je samozřejmě moc dobře, protože pozitivní přístup je vždy mnohem více nápomocný. U negativně smýšlejících lidí může být pak léčba méně účinná a pomalejší. My se našim pacientům snažíme pomáhat, jak nejvíc to jde, ale bohužel ne každý má vůli, snahu a chtíč. Psychika hraje velkou roli v boji s takovými onemocněními, ať už se jedná o rakovinu či jinou závažnou chorobu.

Dostávají se vám případy tzv. pod kůži po pracovní době nebo nad jednotlivými případy po práci nepřemýšlíte?
Občas se nám všem pod kůži dostávají. Většinou to jsou lidé v mém věku anebo děti. Někdy se také jedná o nestandardní diagnózy, které se nám zapíší do paměti.

V souvislosti s právě probíhající epidemií koronaviru, platí pro vás také určitá opatření?
Pro naše centrum jsou opatření přísná. Nesmí se k nám na kliniku dostat nikdo, kdo mohl přijít do styku s nakaženým. Platí proto, že se musíme telefonicky informovat od pacientů, zda se takto nemohli nakazit. Zároveň nově může na kliniku přijít pouze pacient bez doprovodu. U každého pacienta proběhne před ošetřením prohlídka ve formě měření teploty a každý musí mít zakrytý nos a ústa. My se chráníme rouškami a máme ochranné rukavice. Pacienti s rakovinou jsou mnohonásobně více náchylnější k onemocnění a zároveň mají oslabenou imunitu, takže by pro ně nakažení koronavirem SARS-CoV-2 mohlo být velmi nebezpečné.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace