ROZHOVOR: Šachy hrál už ve čtyřech letech, nyní je jedním z nejlepších v republice

Ohodnoťte tento článek
(3 hlasů)
Pavel Hampl před litovelským gymnáziem.
Pavel Hampl před litovelským gymnáziem. Zdroj: Stanislav Petřík
Mladý, a přesto velmi úspěšný. Právě tak by se dal popsat šetnáctiletý šachista Pavel Hampl, rodák z Choliny na Olomoucku, který objíždí turnaje po celé České republice a poráží i mnohem starší a zkušenější soupeře. Říká, že největším úspěchem je absolutní výhra, jelikož remíza nebo porážka znamená jenom jedno – nemáte na to.

Kdy jste poprvé přišel k šachům?
Bylo to asi ve čtyřech letech, dovedl mě k tomu děda s bráchou. Pak jsem začal chodit do kroužku v Litovli a to byl úplný začátek mé dráhy.

Po kom máte takové obrovské nadání?
Já bych tomu úplně neříkal nadání, byla to tvrdá práce a hlavně jsem měl dobré trenéry, třeba Honzu Krejčího seniora a Zdeňka Beila.

V kolika letech jste se zúčastnil první soutěže?
Moje první soutěž byla asi v pěti letech, a to jsem hrál na Turnaji zrakově postižených v Litovli.

Mohl byste vyzdvihnout vaše největší úspěchy?
Asi můj největší úspěch je dvojnásobná porážka Ladislava Vaňka v simultánkách a velice pěkná partie s Arshakem Petrosianem (Mezinárodním mistrem světa z roku 1984, pozn. red.), to bylo na kempu v Mariboru a skoro jsem tam měl remízu. Tam jsem si taky řekl, že je to vrchol mé kariéry. Z Choliny jsem se dostal až do Mariboru!

Setkal jste se někdy s pohrdáním?
Občas soupeři pohrdají mnou, ale už jsem párkrát pohrdnul i já jimi, protože byli z nepřátelského oddílu GRYGOV.

Chodil jste na litovelské gymnázium. Během studia jste vyhrál několik turnajů, ale málokdo ví, že v pozadí těchto úspěchů byly ne zrovna ideální vztahy s vedením školy. Povíte nám o tom víc?
Ano. Náš nový pan ředitel Lindner se úplně neorientoval ve škole, tak tam měl zmatky. Potom z toho vzniklo to, že den před turnajem zrušil naši účast. Já jsem o tom nevěděl, tak jsem tam jel. Chtěl mi za to dát dvojku z chování.

Jak se to nakonec vyřešilo?
Pak dostal trochu rozum. Říkal, že se to už nebude opakovat, takže mi tu dvojku nedal.

Chápu. Které předměty jste měl nejradši?
Nejradši jsem měl matematiku a fyziku.

Myslíte si, že dnešní výuka matematiky a fyziky je dostačující?
Myslím si, že rozhodně není. Ono se musí jít od základu, už od dětství se musí učit jinak, protože už na prvním stupni je to nedostatečné.

Proč studenti nenachází zalíbení v těchto předmětech?
Ono to bude tím, že se nad tím nedokážou zamyslet, protože už od první třídy je učí k tomu, aby se jenom naučili na test a vůbec nad tím nepřemýšleli logicky.

Nyní studujete informatiku na Střední průmyslové škole v Šumperku. Zúčastnil jste se již nějakých turnajů pod vlajkou této školy?
Ano, byl jsem už na dvou turnajích. Jeden z nich byl okresní přebor škol, z toho jsme postoupili do krajského kola, kde jsme skončili těsně třetí.

Co plánujete do budoucna? Jsou na obzoru nějaké další turnaje?
Právě teď probíhá sezóna družstev, tam hraji za A, B a C družstvo, takže mám docela nabitý program. A jak skončí soutěže družstev, tak mě čeká mistrovství amatérů České republiky ve Vlčnově.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace