so., 5. listopad 2016 18:54

Rychlou hru plnou šancí ovládli Češi

Radost po gólu české reprezentace Radost po gólu české reprezentace Zdroj: ceskatelevize.cz
Česká hokejová reprezentace je zatím na turnaji Karjala neporažena. V sobotu mohli hokejoví příznivci sledovat zvládnutou přestřelku proti domácím Finům, které Češi porazili po devíti letech v Hartwall Areně. Ve čtvrtek dokázali čeští hokejisté porazit v Plzni Švédy 6:3.

Do zápasu vstoupili čeští reprezentanti svižně, když hned po úvodním vhazování získali puk a zavezli ho do útočného pásma. Tlak Čechů přerušilo vyloučení Stanislava Dietze ve třetí minutě zápasu. Toto oslabení naši hokejisté zvládli. Svými zákroky je podržel brankář Hrubec. S první velkou šancí přišli Finové, ale Aaltonen ke štěstí Čechů trefil pouze tyčku. Češi se k větší šanci dostali v desáté minutě, kdy z bekhendu pálil Holík. Finský brankář Säteri však puk těsně před brankovou čárou zalehl. V šestnácté minutě se čeští reprezentanti dostali do přečíslení čtyři na jednoho, šanci však nevyužili. První třetina tak skončila za nerozhodného stavu 0:0.

Úvodní vhazování druhé třetiny ovládli Finové a ve dvacáté první minutě otevřel skóre svižnou střelou Savinainen. Střelou schovanou za hráčem dostal Finsko do vedení 1:0. Gól dodal Finům sebevědomí a dostávali české hokejisty do tlaku. Ve dvacáté čtvrté minutě vyhodili Finové na zakázané uvolnění a Češi se dostali zpět do hry. Jeřábek poslal puk přes dva hráče na Holíka, který mířil přesně a vyrovnal tak na 1:1. Češi si po gólu vytvořili tlak a v půli zápasu ostřelovali finskou branku ze všech úhlů. Svým tlakem si vynutili přesilovou hru. V oslabení se dostal sám před brankáře Antti Pihlström, Hrubec vyrazil. Češi zabrali a ke konci přesilovky je Polášek dostal do vedení 2:1 přesnou střelou od modré. Česko využívá i další přesilovou hru a ve třicáté čtvrté minutě navyšuje na 3:1 Jan Rutta. Finové neustáli tlak a u branky Čechů se strhla bitka. Druhá polovina zápasu přinesla velké šance na obou stranách. Při jedné české šanci fauloval Radil finského brankáře. Ani jeden tým se do konce třetiny neprosadil.

Začátek třetí třetiny přinesl šance na obou stranách. Doudera fauloval a šel si odpykat dvouminutový trest. Přesilovou hru využil Joonas Kemppainen a střelou od modré snížil na 2:3. Finové se opět dostali do zápasu. Češi ale nechtěli žádnou komplikaci a ve čtyřicáté osmé minutě navýšili skóre na 4:2. Nejdřív byl českým hokejistům odpískán ofsajd, následně se však dostali do útočného pásma a Jeřábek nahodil před branku. Finský hráč puk tečoval přímo do vlastní brány. Vzápětí však Finové odpověděli. Nechtěli se smířit s prohrou a na rozdíl jednoho gólu upravil Ville Lajunen. Finové si několikrát v útočném pásmu přihráli, to zmátlo české obránce a Lajunen se trefil přesně na 3:4. Třetí gól Finy nabudil a ti stupňovali svoji aktivitu. Hrubec několikrát český tým podržel. V závěru zápasu si vzal trenér české reprezentace Jandač oddechový čas. Finové v poslední minutě zápasu odvolali brankáře. Lukáš Radil se dostal do samostatného úniku, finský hráč ho podrazil, přesto dokázal v leže umístit gól do finské svatyně a pojistil tak českou výhru, když zvýšil na 5:3.

Zápas Finsko – Česko byl velmi aktivní. Pěkné šance mohli diváci pozorovat na obou stranách. Přestřelku, ve které padlo osm gólů, nakonec ovládli Češi, kteří vyhráli 5:3. Ve čtvrtek vyhráli zápas proti Švédsku. Zatím jsou tedy v turnaji neporaženi. V neděli změří své síly s ruským výběrem plným nováčků.