S jarem přichází detoxikace organismu. Trend, který má mnoho tváří

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
potravina detoxikace
potravina detoxikace Zdroj: flickr.com
Přichází jaro a s ním i každoroční rituál mnoha lidí, tedy detoxikace organismu. Kdo by nechtěl vypít či sníst předepsanou potravinu a cítit se lépe? Někteří si k tomu přidají i plus, snížení váhy. Jaké jsou nejčastější diety, které vládnou Česku?

Rozhodnutí k detoxikaci organismu může vést z několika důvodů. Nejčastěji jsou jimi nadváha, pocit těžkosti, nebo zdravotní stav. Také funguje jako prevence proti onemocněním a jako omlazení organismu. Úplný zárodek problémů, kvůli kterým se rozhodneme pro dietu, můžeme hledat v nástrahách dnešní doby. Patří sem sedavé zaměstnání, konzumace potravin plných škodlivých látek, alkoholu a cigaret, nebo i únava a stres. Po zimě plné dlouhých večerů a tuny oblečení jako ochrany před mrazy, přichází jaro, a s tím tedy nová míza, kterou chceme podpořit novou vlnou energie. Tu nám zaručí právě detox. Všeobecně známých diet a doporučení je nespočet. Podívejme se zblízka po pár nejznámějších.

Whole30

Dieta, která je trendem. Na internetu se objevují každým dnem nové a nové fotografie jídel tohoto programu, a také výsledky lidí, kteří ji pevně dodržují a třeba i shazují nějaké to kilo.

Jak už název vypovídá, jedná se o 30denní program. Jídelníček v průběhu této doby je rovný paleo dietě. Výběr potravin je celkem volný.

Autoři tohoto programu Melissa a Dallas Hartwigovi předepisují ve své knize Whole30 Třicetidenní restart, který přinese zdraví a svobodu v jídle jíst třikrát denně. Pokrm by měli lidé vnímat jako první jídlo, druhé a třetí, nepodporují zaběhlou myšlenku snídaně, oběd a večeře. Každé z těchto tří jídel má být vyvážené. Na talíři před sebou tedy mají účastníci mít jak ovoce a zeleninu, tak bílkoviny a tuky, a nejlépe v co nejčerstvější formě. Zřejmě se tedy nejedná o žádnou „hladovku“.

„Na snídani si dám mrkvový salát! Zrovna začínám Mančingovou.“

Program, o kterém se budeme bavit teď, je zcela z jiného soudku. Trvá sice 28 dní, což je také skoro měsíc, ale jídla se v průběhu mění a účastníkům postupně zakazuje a dovoluje jiné potraviny. Autorkou je Antónia Mančingová, která se věnuje účinku stravy na lidském organismu, expertky, která na dané téma přednáší a píše knihy. Její program má přesně daný jídelníček, který se po dobu čtyř týdnů mění a doplňuje jej o recepty a tipy na jídla. „Přeměnila jsem v něm lékaři doporučované suplementy v tuhou stravu, takže se najíte a současně do těla doplníte potřebné živiny,“ uvádí Antónia Mančingová na stránkách své knihy. 

Jednodenní detox

Oproti dlouhodobějším dietám se objevují i jednodenní, které můžete praktikovat po celý rok, třeba jednou měsíčně nebo i jednou týdně. Ve většině případů se jedná o to, že lidé celý den jen pijí ovocné a zeleninové šťávy nebo smoothie. Objevují se ale i takové, kdy držíte půst. A to buď celý den, nebo třeba jen pár hodin.

 Dietu je nutné správně pochopit

Způsobů očištění organismu je celá řada. Propagují ji jak různé weby, blogy tak i časopisy a knihy. Odborníci od detoxikace neodrazují, ale varují před nesprávně pochopeným nebo uvedeným způsobem a jídelníčkem. „Sám jsem se setkal v mnoha případech s tím, že amatérský „detox“ člověku, který se snažil vyřešit si určité zdravotní problémy, či se snažil se jen cítit lépe, dopadl zcela opačně. Moje rada tedy zní, chcete-li aplikovat „detox“, vyhledejte si odborníka, nejlépe lékaře, který ovládá umění jak západní, tak východní medicíny,“ uvádí Petr Havlíček, známý výživový poradce. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace