Samurajové stále existují

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Japonské tasení meče
Japonské tasení meče Zdroj: Lada Herudková
Olomouc – Třeskot mečů, šustění dlouhých suknic, křik bojovníků a další zvuky zápasení samurajů. Univerzitní večer nesoucí název Cesty japonského meče nás zavedl do historie i současnosti východního bojového umění. Kendo a Shinto-ryu představili vyučující i studenti Univerzity Palackého v Olomouci na 6. ročníku prezentací a ukázek tradičního japonského šermu.

Večer zahájil prorektor Fakulty tělesné kutury (FTK) v Olomouci Martin Kudláček, který krátce nastínil cíle večera a uvítal skromné publikum na akci pořádané FTK ve spolupráci s Filosofickou fakultou. Hlavní prostor byl vymezen jednotlivým „školám“ šermu a ukázkám pro veřejnost. Po úvodních slovech, naběhli nastrojení „kenďáci“.

Kendo jako bojové umění je historicky mladší, tak nastoupili první, aby předvedli, co v nich je. Navlečeni v chráničích, od hlavy až k patě, a s bambusovým mečem ukázali, jak probíhají tréninky a co se na nich učí. Ve zkratce vysvětlili, jakým způsobem se kendo cvičí a co je jeho záměrem. Rychlé pohyby, prudké rozmachy a tvrdé rány. Tak by se dalo popsat toto bojové umění úplným začátečníkům.

Po svižném kendu přišla na řadu tradičnější, rozvážnější a starší „škola“ Shinto-ryu. Početně větší skupina se „prosekala“ od nejjednodušších sestav s krátkým mečem k těm náročnějším s dlouhou holí. „Stupně v šermu by se dali přirovnat k páskům v karate,“ říká letor Jiří Kučera. Svoje představení zakončili sadou tasení, přehlídkou různých stylů, které jsou pro samuraje nedílnou součástí dlouholetého trénování.

Každoroční akce, pro studenty i přátelé školy, proběhla 4. prosince v tělocvičně FTK. Každý kdo se zúčastnil, si na konci mohl vyzkoušet, co ho zaujalo, zeptat se na to, co nebylo řečeno či se jen protáhnout po sezení na nepohodlných lavičkách a s myšlenkou, že i on může být samuraj, pokud se zúčastní nějakého tréniku, odcházet domů.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace