Slam poetry v Divadle Hubdy

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Jan Jílek křtil svou novou knihu.
Jan Jílek křtil svou novou knihu. Zdroj: SLAMoviny
Špičkoví slam poetři z celé republiky přijeli do Olomouce. Nechyběli mezi nimy ostřílení poetové jako Jirka Juráň, nebo kralující mistři a vice mistři republiky Anatol Svahilec či Rimmer. Všichni přijeli na pozvání průkopníka slampoetry v Česku Jana Jílka, který v Divadle hubdy křtil svou novou básnickou sbírku.  Jílek je jedním z prvních slam poetrů v České republice, a proto se i tato akce nesla v duchu slam poetry.

Slam poetry je imrovizované skládání básní na pódiu přímo před publikem. Jak je dobrým zvykem na těchto akcích, začínalo se o něco později, než je napsáno v programu. V divadelním sále Divadla hudby to však nikomu nevadilo. Kolem osmé už na pódium přišli moderátoři Jan Jílek a Bob Hýsek, aby připravili publikum na příchod účinkujících. V slam poetry totiž hodnotí výstupy umělců sami diváci respektive je náhodně vybráno deset z nich, kterým jsou rozdána čísla a stává se z nich na jeden večer porota. Pak už se před diváky ukázali sami účinkující, se svými pohotovými verši a rýmy. Mezi nimi byl Rimmer, čerstvě zvolený mistr slam poetry 2015, Honza Dibitanzl, nebo Jirka Juráň. V první kole bylo opravdu těžké určit, kdo má na vrch. Nakonec si ale největší sympatie diváků získal Jirka Juráň a vyhrál večeři s Janem Jílkem.

Druhé kolo, po kterém se obvykle vyhlašují vítězové, se neslo v netradičním duchu. Slam poetři se spárovali a vymýšleli nové možnosti improvizace ve dvou. Sám Jirka Juráň si například na pódium pozval vlastní dceru Elišku a s ní veršoval na téma generačních rozdílů v poslouchání hudby. Nakonec došlo k samotnému křtu, kdy účinkující recitovali Jílkovy básně. Jílek ve své knížce popisuje svoje pocity, které mu přinesl jeho vstup do manželství a narození potomka, vtipným a neotřelým způsobem.

Celý večer byl přehlídkou kreativních nápadů a nečekaných veršů z úst straší i mladší české generace slam poetrů. Oproti klasickým slam poetry byl sice trochu nezvyklý, ale rozhodně ne horší. Pa právě naopak tento večer byl jeden z nejvydařenějších vůbec.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Únor 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace