Tuzemák z českých a slovenských regálů prozatím nezmizí

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
K prodloužení lhůty napomohla také poptávka; v minulém roce utratili češi za Tuzemák tři miliardy korun.
K prodloužení lhůty napomohla také poptávka; v minulém roce utratili češi za Tuzemák tři miliardy korun. Zdroj: ČTK/ Pancer Václav
Brusel - Evropská komise dala České republice pět let na to, aby přišla se změnou receptury tradičního Tuzemáku. Výroba rumu měla být původně ukončena 22. dubna kvůli jedné z jeho ingrediencí - rumovému éteru. Tato vonná látka je totiž podle evropských úřadů rakovinotvorná.

O výjimku požádaly ČR a Slovensko před 5 měsíci. Před pár dny ji potvrdil Stálý výbor Evropské komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva. Do roku 2022 tak musí výrobce najít za ingredienci vhodnou náhradu.

Profesor pražské VŠ chemie a technologie v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že některé látky používané při výrobě Tuzemáku mohou být zdraví škodlivé. Tyto látky jsou však také přítomny v řadě nealkoholických nápojů, pekařských výrobků a cukrovinek: v margotkách, sójových sucích, punčových dortech, koblihách nebo rumových pralinkách. „Pokud by byla všechna podezřelá jídla zakázána, nezbývalo by už pomalu co jíst ani pít,“ shrnul situaci Melzoch. 

Podle Hynka Strnada, jednatele výrobce aromat Aroco, již podala firma novou recepturu se sníženou hladinou éteru k přezkoumání Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin. Výrobci přesto stále ještě doufají, že se Unie kvůli přítomnosti látky i v dalších potravinách rozhodne zákaz zrušit.

V kategorii tvrdého alkoholu patří „rumové“ lihoviny v Česku v k nejprodávanějším. Loni za ně zákazníci utratili podle údajů společnosti Nielsen zhruba tři miliardy korun. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace