Uvažujete o laserové operaci oka? Přinášíme vám pohled přímo na operační sál

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Prostředí operačního sálu
Prostředí operačního sálu Zdroj: Tereza Ocetková
V současné době se stále častěji hovoří o zhoršujícím se zraku celé společnosti a v souvislosti s tím o škodlivosti kontaktních čoček a upřednostňování laserových operací. Je opravdu operace oka lepší řešení, a jak celý proces probíhá?

Brno - Šla jsem se zeptat rovnou k odborníkům a to na oční kliniku Neovize, kde mi umožnili nahlédnout na operační sál. Po půlhodinovém převlékaní do zeleného obleku a důkladné dezinfekci mých rukou a foťáku jsem vstoupila do operační místnosti. Čekala jsem spoustu přístrojů, drátů, obrazovek. Prostě jak to známe z filmů. K mému překvapení byla nevelká místnost zaplněná jen dvěma lehátky a jedním velkým... robotem? Vše bylo připraveno během dvou minut a operace mohla začít.

Pacient je po celou dobu při vědomí, jelikož lékař s ním musí komunikovat. Celý proces trval slabých dvacet minut a vlastně jako operace vůbec nevypadal. Nejzajímavější bylo odklopení tzv. flapu, vrchní vrstvy rohovky, a následné laserování. Slečna se bezprostředně po zoperování dokonce vyfotila s celým personálem a odešla stejně jako přišla.

"Operaci předchází tříhodinová prohlídka, kdy zjišťujeme, zda je vůbec možné operaci provést. Po zákroku je dobré na pár hodin usnout a po probuzení už ostře vidíte," přiblížila celý proces zdravotní sestra z oční kliniky Dagmar Vondráčková.

Nosit nebo nenosit kontaktní čočky?

Jako zastánce čoček vím, že jsou pohodlné, neomezující a cenově dostupné. Každý večer obětujeme i půl minuty na vyndání čoček z očí. Odborníci se ovšem poslední dobou ohrazují proti jejich používání, jelikož za nimi přichází stále více pacientů se záněty či infekcemi a to většinou jen kvůli špatné hygieně. Pokud tedy nejste z těch zodpovědnějších a ne vždy si před aplikací umyjete ruce, i pro vás je zde možnost operace.

A kdo ji vlastně může podstoupit? "Je třeba, aby byla oční vada ustálená a dále se nezhoršovala. Během vyšetření zkoumáme, zda v oku není vada ještě jiná nebo nějaké poškození. Při operaci by se takové oko mohlo nenávratně poškodit," objasnil mi optometrista Jan Vaverka.

Studentů vysokých škol stále přibývá. S tím souvisí zvyšující se počet mladých lidí, kteří většinu času tráví studiem, tedy čtením knih a prací na počítači. Z této činnosti ovšem vychází zraková vada, krátkozrakost, která je nejčastějším postižením očí mladých lidí a lidí ve středním věku tohoto století. Například ve vyspělém Japonsku je výskyt myopie skoro osmdesát procent. Naopak v Africe, kde práce do blízka není tak častá, má krátkozrakost zastoupení pouze patnáct procent.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace