V Kazachstánu mění abecedu, místo azbuky bude latinka

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek Zdroj: Shutterstock
Místo azbuky, která má v Kazachstánu 42 písmen, nově tento středoasijský stát od prosince roku 2019 používá latinskou abecedu. Vysvětlit proč se tak děje nyní, není snadné. Změna abecedy v Kazachstánu je změnou především politickou.

 Když se Kazachstán stal součástí Sovětského svazu v roce 1920, bylo nutné naučit obyvatelstvo azbuku a ruštinu. Nejvyšší představitelé chtěli do budoucna zamezit etnickým nepokojům, proto byly ruština a azbuka zavedeny do všech sovětských republik jako jediné oficiální. Později bylo rozhodnuto, že lokální jazyky budou také uznány jako oficiální a pro každý jazyk používaný v SSSR byla vytvořena abeceda na základě azbuky.

Po rozpadu SSSR v roce 1991, změnilo mnoho nástupnických států své abecedy, jako například Litva nebo Arménie. Což jsou státy, kde většinu obyvatelstva tvoří národnost, podle které se státy jmenují. To však Kazachstán není. V Kazachstánu je etnických Kazachů pouze 40 procent, dalších 44 tvoří Rusové. Posledních 16 procent jsou Kyrgyzové, Uzbekové, Turkmeni a další národnosti.

Proč tedy Kazachstán mění abecedu? Protože latinka je praktičtější a přiblíží se tím Západu. Hlavním důvodem je však odpoutání se od dědictví Sovětského svazu a Ruska. Na tom je Kazachstán značně ekonomicky závislý, protože využívá ruských přístavů k exportu ropy. Chce se však světu ukázat jako moderní suveréní země. O tom svědčí i nové hl. město Nur-Sultan (dříve Astana; pozn. red.), které je celé postavené v moderním architektonickém stylu a slouží jako výstavní skříň Kazachstánu.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2021 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace