První veřejná prezentace fotek Baťovského fotografa od 30. let minulého století

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Josef Vaňhara zdokumentoval život a vývoj města Zlína
Josef Vaňhara zdokumentoval život a vývoj města Zlína Zdroj: Foto autorka
Zlín - Letošní rok má mnoho příležotostí k oslavám. Je důležitý ve spojení s několika významnými událostmi naší země. Založením Československa mělo možnost vzniknout i několik spolků a organizací. Českobratrská církev evangelická patří mezi ně a tento rok tak slaví sto let své existence. Evangelický kostel otevřel veřejnosti v rámci oslav i výstavu historických fotografií města Zlína. Díky této expozici si můžeme zavzpomínat na dobu, kdy město Zlín zažívalo snad největší slávu a rozkvět, tedy na dvacátá a třicátá léta.

Autorem děl je Josef Vaňhara. I když byl Vaňhara původně vyučený hodinář, od svých osmnácti let se stal členem novinářské redakce „Sdělení zaměstnanců firmy T. a A. Baťa ve Zlíně." K žurnalistické profesi brzy přibyl i fotoaparát. Jeho náplní nebylo vyrábět umělecké fotografie, ale dokumentovat jasně dané pokyny a zadání majitele redakce. Měl za úkol zachycovat růst, úspěchy a pokroky nově vznikajícího města, dále jeho fotografie zdůrazňovaly radost a nadšení všeh účastníků nad dobře odvedenou prací.

Vaňhara byl velmi pilný a aktivní ve své činnosti, což dokazuje rozsáhlá sbírka, která čítá přes šest tisíc fotografii. Jeho výtvory jsou uložené ve Státním okresním archivu ve Zlíně, který pro výstavu zapůjčil výběr Vaňhurových nejlepších záběrů.

Na přípravě a slavnostním zahájení se podílel historik David Valůšek. „Pro mě, jako historika, je to skvělý zdroj informací. A jako historik už nemusím příliš hledět, jestli je fotografie úplně ostrá, jestli je záběr kompozičně vyvážený a precizně provedený, protože mě zajímá ten obsah," uvedl David Valůšek. Na svého dědečka zavzpomínal při vernisáži i Martin Davidov, který se mimo vlastní zaměstnání věnuje fotografování.

Výstava potrvá až do neděle 25. listopadu a je otevřená každou neděli dopoledne.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2019 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace