Znáte Bohemistický počet?

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Jakub Urbánec
Jakub Urbánec Zdroj: Markéta Jasanská
Hospoda U Puškaře, Katedra bohemistiky Univerzity Palackého a poezie. I tak by se dal charakterizovat Bohemistický počet. Akce, která se pomalu začíná stávat tradicí, probíhá pod záštitou studentů naší univerzity.

Poklidná atmosféra hospůdky U Puškaře blízko Smetanových sadů přilákala milovníky poezie a literatury obecně. V místnosti se sešlo několik talentovaných mladých lidí, kteří se chystali přednést svou tvorbu ostatním návštěvníkům Počtu.
Jako první vystoupil Ondřej Michalovský se svou prózou popisující jeho sen, ve kterém se proměnil v tajného agenta a zdolává všelijaká úskalí. Ale u prózy nezůstalo a přednesl i své básně. Zajímavá byla především báseň Prázdniny, ve které popisoval stesk po své práci v létě. Následovala tvorba nadějného básníka a absolventa Univerzity Palackého Jakuba Urbánce. Ten osazenstvu představil svou vydanou i zatím nevydanou poezii. Největší ohlas u publika sklidila báseň Házet oprátky do uren popisující smutek z prezidentských i parlamentních voleb. „Není pousmání ve stroji post-komunistické společnosti. Není pousmání na tvářích při procházce parkem. Než stačíš najít správná slova, zvolili Zlemana, Okamůra, Blbiše,“ recituje Jakub báseň odrážející bezmoc některých demokratických voličů. „Když něco napíšu, tak si čtením před lidmi třídím myšlenky. Ujišťuji se, že v nich nejsem mimo,“ odpovídá mi Jakub na otázku, jestli nemá trému z recitace. Jeho sbírku Pírka z bázní: surreální strava vydalo nakladatelství Ears&Wind Record v roce 2016. „Vydání té sbírky vzniklo úplně náhodou. Renata Svobodová (působí na Katedře bohemistiky, pozn. autorky) mě seznámila s nakladatelem, a protože jsem byl už ve fázi, kdy jsem uvažoval o vydání svých básní, tak se tak i stalo. Vydavatelství nebylo proti a ani mi nic nezměnilo,“ popisuje vznik Jakub. Peníze na sbírku vybral na Startovači a ilustrace mu udělala přítelkyně Eli.

Počet zakončil cyklus kratších textů ¿Donde están?, který se věnuje konfliktu v Chile, doktorandky Katedry bohemistiky Kláry Goldstein. Tento cyklus vyšel v prosinci v časopisu A2. Kláře také vyšly dvě sbírky Úpatí vichřice a Milíře.
Ačkoliv Klářin cyklus navodil depresivní atmosféru, návštěvníci Počtu si nenechali zkazit náladu a po básnických příspěvcích pokračovali zapálenými rozhovory možná i o literatuře.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace