Zvířata si zaslouží modrý oceán

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
A Plastic Ocean
A Plastic Ocean Zdroj: http://www.blueoceansociety.org/blog/a-plastic-ocean/
Na dně moře, dvaatřicet kilometrů od pobřeží, jsou k nalezení boty, neotevřené sušenky, pneumatiky, nevybuchlé bomby nebo staré padáky. „Ve Středozemním moři je poměr plastu ku planktonu 2:1,“ zaznívá ve filmu. Kam se na světě ještě můžeme vydat, abychom nenašli odpady?

Režisér a novinář Craig Leeson se vydává točit plejváky obrovské do míst nedaleko Srí Lanky. Předpokládá přirozené a čisté prostředí. Místo toho ho šokuje hromada plastu na dně oceánu i na vodní hladině. Idylické záběry mořských savců se přetvářejí na film o tom, jak člověk likviduje planetu, film s názvem A Plastic Ocean.

„Zvířata si zaslouží modrý oceán, ne tyhle sračky“

Zvířata umírají plné plastu. Ryby nasají vodu z okolí, ale společně s ní i spoustu věcí které do ní nepatří. Ryby nedokáží rozlišit rozdíl mezi plastem a planktonem. Plasty nejsou jen PET lahve na dně oceánu. Sluneční záření a mořská sůl dokáží vytvořit mikroplasty, řekněme plastový smog, který tvorové požívají. Na malý kousíčcích plastu se pak zachycují toxické látky vyplavené do oceánu. Když ryba pozře tyto plasty, toxiny z nich přecházejí do těla ryby.

Nejen ryby a mořští savci mají s plasty problém, lépe na tom nejsou ani buřňáci – vodní ptáci, kteří poctivě krmí svá mláďata, ovšem zase ropou a plasty. Rekordní počet nalezených kousíčků plastu v mláděti sahá až k číslu 267, což je 15% jeho hmotnosti. V přepočtu na člověka by šlo zhruba o 6-8 kilogramů. To je jako byste snědli dvanáct celých pizz.

Ani želvy to při požití plastů nemají lehké, jelikož v jejich těle uvolňují plyny, které jim nedovolují dostatečný ponor a igelitové sáčky velmi snadno zaměňují s medúzami. Film poukazuje na negativní vliv plastu nejen na zvířata, ale i na lidské tělo. Část je věnována i problematické likvidaci - jen zlomek plastů je recyklovaný, zbytek pokrývá naši planetu.

„Každý den přispíváme k problému v budoucnosti“

K oceánu, a obecně k celé naší planetě, se nemůžeme chovat jako k místu, kam se odhazují věci, které už nechceme. Na to chce pravděpodobně upozornit i Greenpeace ČR, pod jejichž záštitou probíhá promítání filmu A PLASTIC OCEAN hned na několika místech v České Republice. Všechny věci, které dáte „někam pryč“ nezmizí ze světa. Na to pamatujte a snažte se ho zachovat i pro další generace.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace