Sabina Dudová

Sabina Dudová

Současná produkce protetických končetin trpí nejen tím, že jsou finančně nákladné, ale i tím, že jejich přizpůsobení konkrétnímu pacientovi je velmi zdlouhavým procesem a jakékoli následné nepohodlí pacienta není možné vyloučit předem.
Pro lidi s amputovanou částí těla může být protéza neodmyslitelnou součástí každodenního života. Kvůli lepší finanční dostupnosti bývají nejběžnějšími protézami ty tahové a kosmetické, které však poskytují jen minimální možnost pohybu. Myoelektrické protézy sice umožňují větší operativnost, jsou však podstatně nákladnější a náročnější na údržbu i ovládání. Kromě těchto dnes již zavedených typů protéz se však díky pokrokům v biomechanice daří za využití tzv. osseointegrace, tedy systému napojení na kost, nervy a svaly zevnitř těla, vyvíjet zcela unikátní typ umělých končetin.
Matka dvou dospělých dětí a bývalá zástupkyně ředitele ve škole v Prostějově žije s protetickou končetinou od července 2012. Momentálně pracuje Jana Maršálková v divadle v prostorách Národního domu v Prostějově.
Nehoda, nemoc – to jsou nejčastější důvody pro amputaci končetiny. Každoročně se jich u nás provede na několik tisíc a pokud s nimi sami nemáme alespoň zprostředkovanou zkušenost, ani si neuvědomujeme, kolik lidí postižených tímto neštěstím se v našem okolí pohybuje. Vrátit se do běžného života jim pomáhají protézy, externě aplikované pomůcky, které nahrazují funkci chybějících dolních i horních končetin. Oba typy se od sebe liší především hlavním účelem.
pá., 29. duben 2016 11:12

Život s umělou končetinou

Samostatný projekt vědecká/psaná žurnalistika
čt., 21. květen 2015 14:57

Slameři v ArtUmu básnili v párech

Olomoucký ArtUm v rámci letošního Majálesu hostil druhý ročník tzv. Duo slamu, tedy celorepublikového šampionátu ve slam poetry dvojic.